VW 1.5TSI motorun 1.4TSI’dan farkları nelerdir? (150ps)

0
2994
VW’in sahip olduğu otomobil markaları arasında bulunduğumuz ay kullanılmaya başlanacak olan 1.5lt turbo-benzin motorun teknik verileri bu güne kadar bir türlü tam olarak aydınlanmamıştı ve VW’in yayınladığı bültenler ve test sürüşleri üzerinden yorum yapmak mümkün oluyordu.

Başlangıçta Audi A3, VW Golf, Seat Leon ve Skoda Octavia gibi C Segmenti modellerde kullanılacak olan 1.5TSI, halen ülkemizde satılmakta olan 1.4TSI motorun yerini alacak. 1.4lt 125ps gücündeki seçeneğin yerini 1.5lt 130ps olan motor alacakken, 1.4lt 150ps gücündeki seçeneğin motor hacmi 1.5lt’ye yükselmesine rağmen güç aynı, yani 150ps olarak sabit kalacak. Ancak 130ps gücündeki versiyon henüz satışa sunulmadı ve gelmesi de sonbahar aylarını bulabilir.

Diğer taraftan 1.5TSI 150ps Almanya’da Audi A3 modelinde satılmaya başlandı ve tüm verileri de açıklandı. Ancak VW Golf modelinde bile bu kadar net resmi bilgi henüz bulunmuyor. Bu nedenle Audi A3’ün teknik verileri analizimizde rahat bir şekilde kullanılabilir. Ülkemizde ise halen Audi A3 modelinde 1.4TSI 150ps motor kullanılıyor ve Almanya sitesindeki 1.5TSI 150ps motorda olduğu gibi tüm verileri net bir şekilde belirtiliyor. Bu sayede, hakkında oldukça fazla soru aldığımız yeni 1.5TSI motoru, eski 1.4TSI motor ile Audi A3 modeli üzerinden karşılaştırabileceğiz. 
Bu arada bazı takipçilerimiz ” Audi’nin Almanya sitesi ile Türkiye sitesi arasında fark olabilir” diye görüş belirtebilirler ancak Audi Türkiye tüm teknik verileri aynen Audi.de’den çekiyor ve model model karşılaştırma yapılarak bu görülebilir. Kısacası şu anda 1.4TSI-1.5TSI motoru karşılaştırmanın en iyi yolu bu ve VW Golf, Skoda Octavia, Seat Leon gibi modeller için de referans alınabilir. 

Gelelim 1.5TSI ve 1.4TSI motorun farklarına; (Analiz tablonun altından devam ediyor)
14.TSI-1.5TSI karşılaştırması
İlk olarak motorların çap ve strok değerlerine baktığımız zaman 1.5TSI motorun silindir çapı olarak 1.4TSI motor ile aynı olduğunu ancak strok değerinin 5,9mm daha fazla olduğunu görebiliriz. Bu da 1.5TSI motor bloğunun, 1.4TSI motor bloğu silindirlerinin uzatılması ile elde edildiğini gösteriyor. 

Her iki motorun hem güç hem de tork değerleri birebir aynı ve ilginç bir şekilde güç ve torku elde ettikleri devir aralıkları da birebir aynı. Öyle ki birçok kişi “Acaba tabloyu yanlış mı yazdılar?” diye düşünebilir ancak durum tam olarak tabloda yazıldığı gibi yer alıyor. Bu arada belirtmemiz gereken 1.5lt motorda normal bir turbo yerine VGT yani “Değişken geometrili turbo” sistemi kullanılıyor ve iki motor arasında motor hacmi ile beraber en büyük fark olarak göze çarpıyor. Sıkıştırma oranı ise yeni motorda %25 oranında daha fazla ve 12.5:1 oranı benzin motoru için yüksek sayılır. Mazda’nın Skyactiv teknolojisinde ise dizellere yakın bir şekilde 14.1:1 sıkıştırma oranı bulunuyor. 
Motor hacminin büyümüş olmasının etkisi ile mi bilemiyoruz ancak aracın ağırlığında 5kg düzeyinde bir artış söz konusu. Aslında VW motorun daha hafif olacağını belirtmişti ancak bu değerlerden bunun pek de mümkün olmadığını görüyoruz. Demek ki yeni motor “hacmine göre hafif” bir yapıya sahip. 
Her iki motorun sağladığı performans verileri ise aynen güç ve tork değerlerinde olduğu gibi birebir aynı ve yanlışlık olmadığından da emin olabilirsiniz. 100km/saat hıza 8.2 saniyede çıkan her iki araç da 224km/saat hıza ulaşabiliyor. 
Farklı motorlara sahip araçların tüketim değerleri ise birbirlerine yakın olsa da ortalamada yeni 1.5TSI motor, 100km mesafede 0.2lt yani %4.5 civarında fazla yakıt tüketiyor. Emisyon oranı ise hemen hemen aynı olsa da 1 CO2-gr/km daha yüksek. Bu değerler için açık bir şekilde önemsiz denilebilir ancak bültenlerden ve yabancı basından aldığımız bilgilerde yeni motorun daha az yakıt tüketeceği ve emisyonunun da daha düşük olacağı belirtiliyordu. 150ps versiyonda belirlenen değerler elde edilememiş olsa da henüz özellikleri belli olmayan ve satışa çıkmayan 130ps versiyonu için olumlu sürprizler olabilir diye düşünüyoruz. 
Performans konusunda önemli bir de değer bulunuyor. Ancak bu değer tüm özellikleri belli olmayan VW Golf 1.5TSi 150ps modeline ait. 1.4TSi 150ps motor ile yaklaşık 5.7 saniyede 80km/saat hızdan 120km/saat hıza çıkan VW Golf, 1.5TSi motor ile 5.3 saniyede 80km/saat hızdan 120km/saat hıza çıkabiliyor. Ancak bu değerleri resmi VW sitesinde bulamadık ve çeşitli yabancı dergi testlerinden elde ettik. Bu değerlerin çok sapacağını düşünmüyoruz çünkü VW tarafından gelen bir bilgi olduğu özelikle ifade edilmişti. Kısacası 1.5TSi motorun ara hızlanması (esnekliği) daha iyi ve bu da VGT turbo kullanılması sayesinde mümkün olabilir diye düşünüyoruz. 
Görüleceği gibi 1.5TSI 150ps motor performans ve tüketim olarak yerine geldiği 1.4TSI 150ps motordan kesinlikle daha iyi değil ancak esneklik konusunda daha iyi olduğu resmi olmayan değerlerden görülüyor. Zaten yapılan çeşitli sürüş testlerinde de bu durum belirtilmişti. Diğer taraftan yeni motorun yapılan iyileştirmeler ile daha rafine ve sessiz bir çalışma karakterine kavuştuğu hem VW tarafından söylendi hem de testlerde belirtiliyor. 
Şimdi gözler daha çok satış potansiyeline sahip olan 1.5t 130ps gücündeki motorda ve 150ps versiyonda gözle görülür olmayan farkların 130ps versiyonda karşımıza çıkmasını umuyoruz. Söylentilere göre 150ps versiyonda daha yüksek olan yakıt tüketimi 130ps versiyonda yerini aldığı 125ps motora göre %10 daha düşük olacakmış ancak 150ps versiyonun bu durumu bizde biraz soru işaretlerine neden oldu.