Lada Niva Paris Dakar rekor fiyat ile satışa çıktı

Lada Niva ile ilgili son zamanlarda çok fazla haber gelmeye başladı ve adeta haber haberi doğuruyor. Bu doğrultuda 1979 Paris-Dakar yarışında yer almış 2 Lada Niva’dan bir tanesi satışa çıktı. 1977 yılındaki tanıtımından 4 yıl sonra yarışa katılan 1979 model Lada Niva Paris Dakar versiyonu, sahip olduğu yüksek fiyat ile dikkat çekiyor.

İngiltere’de yer alan açık artırma firması RM Sotheby’s tarafından satılığa çıkartılan Lada Niva Paris Dakar, yarışa katılım sağlayan 291 araçtan 1 tanesi ancak yarışı tamamlayamamış. Diğer taraftan katılım sağlayan diğer Lada Niva yarışı 3. bitirerek büyük bir başarıya imza atmış. Her 2 araç da birbirleri ile aynı teknik özelliklere sahip olsalar da satılık olan araç istenen başarıyı elde edememiş.

1979 Lada Niva Paris Dakar fiyat

Burada fiyatı etkilyen en önemli konu şüphesiz aracın Paris-Dakar gibi önemli bir dayanıklılık yarışına katılarak kendisine bir hikaye edinmiş olması. Bunun sonucu olarak da araca istenen fiyat gerçekten de yüksek. 50.000Sterlin-75.000Sterlin arasında bir satış fiyatı RM Sotheby’s tarafından tespit edilmiş. Yani yaklaşık olarak 425.000TL-638.000TL arasında bir fiyata satılması bekleniyor. Tabi yarışı bitiremeyen araç için bu fiyat isteniyorsa, 3.bitiren araç için ne kadar istenir bilinmez. Tabi Lada Müzesi veya bir başka müzede değilse.

Bu arada bazı önemli detaylar da yer alıyor. Aracın ilk sahibi, yarışa bu araç ile katılan Fransız François Jeanson. 1979 Lada Niva Paris Dakar, 2009 yılına kadar kendisi tarafından muhafaza edilmiş ve daha sonra yeni sahibine satılmış. Son sahibi tarafından orijinalliği korunarak muhafaza edildiği belirtiliyor olsa da, fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla muhafaza edilen yerin pek de iyi olduğu söylenemez.

Son olarak satışa çıkan Lada Niva Paris Dakar’ın sahip olduğu bazı farklardan da bahsetmeden geçmeyelim. Zorlu arazi yarışı için elden geçirilen aracın kapıları ve bagaj kapağı plastikten üretilmiş. Ayrıca bir takla durumunda araçtakileri koruyan kafes ve ön-arka tamponda koruma barları yer alıyor. Güçlendirilmiş süspansiyon, daha büyük yakıt deposu ve fazladan uyarı ışıkları da farklar arasında. Motorunda ise bir fark yer almıyor. Bakalım bu özel araç ne kadar fiyata satılacak. Hep beraber göreceğiz.

Facebook Comments