Mercedes Maybach S600 Pullman Guard tanıtıldı

Mercedes markası önümüzdeki hafta başlayacak olan Paris Otomobil Fuarı’na oldukça sıkı bir şekilde hazırlanıyor ve bu doğrultuda da yeni modellerini ardı ardına tanıtıyor. 2 yıldır model tanıtımı konusunda rakiplerini aşağıda bırakarak ürün gamında en çok model barındıran Premium marka olan Mercedes şimdi de kendi otomobil modelleri arasındaki en pahalı model olan Maybach S600 Pullman Guard modelini tanıttı.

Maybach S600 modeli zaten bilinen bir model ancak burada dikkat çeken 2 farklı uzantı daha bulunuyor. Pullman bir Mercedes efsanesi ve mevcut kasanın iki dingil arası mesafesinin uzatılması ile elde ediliyor. Kısacası Pullman için Mercedes’in limuzini yakıştırmasını rahatlıkla yapabiliriz. Guard ise aracın tamamen zırhlı olduğunu ve hafif ve orta şiddette yapılan silahlı saldırılara dayanıklı olduğunu belirtiyor. Hatırlanacak olursa Maybach S600 Guard modeli ve Pullman’ın zırhsız modeli de yakın bir zaman önce tanıtılmıştı. Sonuç olarak Maybach S600 Guard,ve S600 Pullman modellerini tek bir araçta toplamış oldu.

6.5 metre uzunluğa sahip olan model zırhın da etkisi ile tam 5.1 ton ağırlığa sahip. Yani bu dev araç 4 tane Kompakt HB ile aynı ağırlığa sahip. Bu aşırı ağırlığı taşımak için ise yine dev bir motor gerekli ve Mercedes de elindeki en yüksek hacme ve en fazla silindire sahip olan motoru bu araçta kullanmış. 6.0lt V12 silindirli çift turbo benzin motoru 530ps güce ve 830nm torka sahip. Ancak motor ne kadar güçlü olsa da baş etmesi gereken ağırlık gerçekten de abartı ve 104ps/ton güç/ağırlık oranıyla standart bir Kompakt HB araçtan farklı değil. Kısacası bu ağırlık ile baş eden değişken 1600 devir/dakika motor hızında elde edilen 830nm tork olmasıyla öne çıkıyor. Zaten motorda çift turbo kullanılmasının da nedeni bu olsa gerek. Bu arada aracın maksimum hızının 160km/saat ile sınırlı olduğunu da belirtmekte fayda var. 250km/saat hızı rahatlıkla görebilecek olsa da hızın oldukça düşük bir seviyede bırakılmasının en büyük nedeni 5.1 ton ağırlığındaki kasanın özellikle yüksek hızlarda zor kontrol edilebilmesi olabilir. 
Mercedes 6.0lt V12 bi-turbo benzin motoru
Araçta kullanılan zırh ise oldukça özel malzemeler kullanılarak üretilmiş. Sertleştirilmiş çelik mermilere bile dayanıklı olan bu zırh ayrıca yapılan aramid ve PE gibi özel malzeme takviyeleriyle patlayıcılara da dayanıklı hale getirilmiş. Ayrıca kalın camlar polikarbonat malzeme takviyeli. Arka camda ise polikarbonat takviye bulunmuyor ancak oldukça kalın bir çelik plaka ile koruma sağlanmış. Tüm bu korumalar sayesinde aracın altında veya yanında gerçekleşecek patlamalardan kabin içindeki yolcular başarılı bir şekilde korunabiliyor.
Mercedes Maybach S600 Guard
Modelin içinin ne kadar lüks olduğu ise birçok kişi tarafından rahatlıkla tahmin edilebilir. En kaliteli derilerin kullanıldığı ergonomik koltuklar başarılı bel ve ayak desteğine sahip ve 43.5 derece yatarak önemli yolcusu için en az kendi özel yatağı kadar konfor sağlayabiliyor. Ayrıca soğutma, ısıtma ve masaj gibi fonksiyonlarda bu konforun bir parçası olarak öne çıkıyor. Elektrikli açılıp kapanabilen birinci sınıf kumaştan perdeler ise aracın içini rahatlıkla karartabiliyor. 
Belki de dünyanın en güvenli ve aynı zamanda en konforlu otomobillerinden birisi olduğunu gördüğümüz modelin fiyatını da belirtmeden geçmeyelim. Almanya’da 1.4 milyon Euro fiyat ile satışa çıkan modelin TL karşılığı ise 4.63 milyon TL. Ancak buna ülkemizdeki vergiler dahil değil. Bu fiyata %145 ÖTV ve %18 KDV ayrı ayrı uygulanırsa karşımıza yaklaşık 13 milyon TL civarında bir fiyat çıkıyor. Bu arada Maybach S600 Guard (normal tip) modelinin halen devletin en üst kademelerinde kullanıldığını belirtmek isteriz. Tahmin ediyoruz yakın bir zaman sonra Pullman Guard modelini de görme fırsatına kavuşacağız.