Ana Sayfa ÖNE ÇIKAN “Bebek” de yüzünü gösterdi; erişilebilir motor seçenekleriyle Ford Bronco Sport

“Bebek” de yüzünü gösterdi; erişilebilir motor seçenekleriyle Ford Bronco Sport

0
120
Ford Bronco Sport

Sızıntıları üzerinden geliş süreci önceden kesinleşen Ford Bronco Sport; “Bebek Bronco” benzetmesiyle daha kompakt ve ulaşılabilir olacak.

Ford yeni jenerasyon Bronco ile birlikte, en büyük rakibi olacak Jeep’e karşı kapsamlı bir hamle yapmanın gerekliliğinin farkındaydı. Nitekim bunun sağlanabilmesi adına en büyük zorunluluk, aracın Avrupa da dahil olmak üzere kapsamlı pazarlarda sunulması. Bronco için ilk baştan beridir telaffuz edilen motorların 2.0 litrenin üzerinde hacme sahip olması, bu planın önünde bir engel olarak görülüyordu. Ekibin işin içerisinden çıkma planlarına ise şu anda Ford Bronco Sport ile bakıyoruz. Bronco’nun standart versiyonunda gönderilen 2,3 ve 2,7 litrelik motorların aksine 1,5 litrelik üç silindir seçeneğine sahip olan Sport, Avrupa pazarı için daha uygun olan dinamikleriyle ailenin kompakt üyesi olarak karşımızda duruyor.

Rakamlarla 2021 Ford Bronco Sport

Bronco Sport’un kapunun alyında bizleri 1,5 litrelik EcoBoost üç silindirli makine karşılıyor. 181 beygir güç ve 257 Nm tork üreten motorun ülkemizdeki ilk seçenek olmasına kesin gözüyle bakabiliriz. Bir üst pakette ise bizleri 2.0 litrelik EcoBoost dört silindirli ünite var. Bu motor ise 245 beygir güç ve 372 Nm tork üretiyor. Bu motorların her ikisinde de 8 kademeli otomatik şanzımanın standart olarak gönderiliyor. 2.0 litrelik motorda ise fark olarak direksiyona entegre vites kulakçıklarının varlığı karşımıza çıkıyor. Aracın ebat değerleriyse; 4,387 milimetre uzunluk, 2.088 milimetre genişlik, 1,783 milimetre yükseklik ve 2.670 milimetre aks mesafesi olarak paylaşıldı.

224 milimetre ile sınıfının en iyi yerden yükseklik değeri sunan Spot, 30,4 derecelik yaklaşma ve 33,1 derecelik uzaklaşma açısı değerlerine sahip olacak. Bu değerler arazi odaklı süspansiyon sistemi, alt gövde koruması, 29 inçe kadar tercih edilebilen arazi lastikleri ve arazi odaklı sürüş modlarıyla destekleniyor. Bronco Sport standart versiyondan çok daha önce pazarda olacak. Yurt dışında 28.155 dolarlık başlangıç fiyatına sahip olacak aracın bu yılın sonlarına doğru kademeli olarak satış noktalarındaki yerini alması için hazırlanılıyor.