Ana Sayfa ÖNE ÇIKAN Efsane geri döndü; yeni Ford Bronco tanıtıldı

Efsane geri döndü; yeni Ford Bronco tanıtıldı

0
324
Ford Bronco

2021 model yılıyla tanıtılan yeni Ford Bronco, adını efsane yapan dinamiklerin modern teknolojiyle günümüzde de sürdürmeye kararlı.

Son birkaç gündür sızıntılarıyla iyice günceme oturan yeni nesil Ford Bronco, planlandığı gibi bugün tanıtıldı. Amerikan otomobil tarihinin ikonlaşmış bir rozetini günümüze taşıyacak model, Bronco ve Bronco Sport olmak üzere iki farklı versiyonla satışta olacak. Ford‘un tamamen arazi kozunu oynadığı model sınıfında ses getirecek rakamsal verilere sahip. 294 milimetrelik değeriyle sınıfının en iyi yerden yükseklik ve 851 milimetre ile yine sınıfının en iyi suya giriş değerine sahip modeli Bronco ile birlikte belirtmekte Ford cephesine geçiyor.

Ford Bronco teknik özellikleri

Yeni Bronco’nun kaputunun altında bizleri iki farklı seçenek karşılıyor. Giriş seviyesinde 2,3 litrelik dört silindirli motor 270 beygir güç ve 420 Nm torkla üretiyor. Bir üst pakette ise 2,7 litrelik V6’nın 310 beygir güç ve 542 Nm torkla kullanıcılarına hizmet edecek. Şanzıman kısmında da farklı seçenekler kullanıcıların tercihine bırakılacak. Ford burada 7 ve 10 kademeli otomatik şanzımanı kataloga koymayı tercih etmiş. Bronco’da 4×4 sistemleri de iki farklı opsiyon üzerine kurulu. Standart sistemin yanında, içerisinde iki adet elektromekanik aktarma kutusu barındıran ve yüksek odanlı şanzıman kontrolü de sağlayan paket kullanıcıları bekliyor.

İlk başta da bahsettiğimiz gibi Ford, yeni Bronco’da arazi silahlarının tamamını oyuna sürecek. Açıklanan resmi bilgilere göre araç, 29 derece yaklaşma ve 37,2 derece uzaklaşma açılarına sahip olacak. Ayrıca araç için segmentte ilk kez doğrudan fabrikadan 35 inçlik arazi lastikleriyle sipariş edilebilme opsiyonu da kullanıcıları bekliyor. Süspansiyon sistemine baktığımızda ise ön bölümde bağımsız mimarinin kullanıldığını görüyoruz. Arka tarafta da arazi dinamiklerini eniyileme adına kullanılan yaylar, uzun yol sürüşleri için de optimize edilmiş durumda. Bilstein imzalı süspansiyonların yanında Dana imzalı diferansiyel kilitlerinin kullanılmış olması da meraklılarının ilgisini çekecek parçalar arasında.

Bronco’da teknolojik destekler oldukça zengin. Geliştirilen özel “Zemin Yönetim Sistemi” kapsamında araçta; “Normal, Eco, Sport, Kaygan, Kum, Baja, Çamur ve RockCrawl” sürüş modları sunulacak. “Trail Toolbox” adıyla sunulan pakette ise düşük hızlarda tork iletimi sağlayan elektronik sistem, tek pedalla sürüş kontrolü, düşük oranda hız sabitleme gibi parçalar karşımıza çıkıyor. Şimdilik fiyat detayı paylaşışmayan aracın Amerika pazarında başlangıç olarak 30.000 dolar civarında bir etikete sahip olması gündemde. Üretim süreci önümüzdeki yıl başlayacak olan Bronco’nun, 2021 baharında satış noktalarındaki yerini alması bekleniyor.