Rekabet Kurulu’nun ÖTV indirimi soruşturması tamamlandı

0
26

ÖTV matrahında yapılan değişiklik sonrası ucuzlaması gereken otomobillerin fiyatlarının, inmediği gerekçesi ile yapılan soruşturma tamamlandı.

Otomobil fiyatlarının git gide artması ile birlikte bildiğiniz gibi ÖTV oranlarında bir değişiklik yapıldı. Bazı otomobiller bir alt ÖTV sınıfına geçerek fiyatları ucuzladı. Ancak bu durumu kullananların da olduğu söyleniyordu. Değişiklik sonrası fiyat artışına gittikleri ve arzı kısıtladıkları iddiasını yürüten soruşturma tamamlandı. Rekabet Kurulu herhangi bir yaptırım uygulamayacak.

Rekabet Kurulu yaptığı yazılı açıklamada;

“Yeni binek otomobil ve hafif ticari araç üreticisi ve dağıtıcısı teşebbüslerin, ÖTV indirimi sonrasında birlikte hareket ederek fiyat artışına gittikleri ve mal arzını kısıtladıkları iddiasına ilişkin olarak alınan 24.06.2009 tarihli ve 09-30/637-150 sayılı Rekabet Kurulu kararının Danıştay 13. Dairesinin 04.12.2019 tarihli ve 2018/3127 E. ve 2019/4094 K. sayılı kararı ile iptali üzerine 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla yürütülen soruşturma tamamlandı.

26.08.2021 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda ; Baylas Otomotiv A.Ş., Chevrolet Otomotiv Ticaret Ltd. Şti., Doğuş Otomotiv Servis ve Tic. A.Ş., Ford Otomotiv Sanayi A.Ş., Groupe PSA Otomotiv Pazarlama A.Ş., Honda Türkiye A.Ş., Hyundai Assan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş., Mais Motorlu Araçlar İmal ve Satış A.Ş., Nissan Otomotiv A.Ş., Opel Türkiye Otomotiv Ltd. Şti., Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. ve Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. hakkında 4054  sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 16. maddesi uyarınca  idari para cezası verilmesine yer olmadığına karar verildi. ifadelerine yer verdi.