VW Touran Yenilendi

2003-2010 yılları arasında ilk nesli ülkemizde de satılan, ancak 2. neslinden yoksun kaldığımız VW Touran yenilendi.
Genellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği Renault Scenic, Ford C-Max, Mercedes B Sınıfı, BMW 2 Serisi Active Tourer ve Grand Tourer gibi modellerle rekabet eden VW Touran, tasarımı ve özellikleri ile gerçekten sınıfının lideri olacak gibi görünüyor. Aracın tüm çizgileri yenilenmiş ve VW’nin lider otomobilleri Golf ve Passat’da kullanılan tasarım dili tercih edilmiş.Bu tasarım rakiplerine göre muhafazakar bulunsa da VW’in bir çok sınıfta çok iyi satışlar yapmasını olanak sağlıyor. 

VW grubu araçların bir çoğunda ortak kullanılan MQB platformu üzerine inşa yeni Touran’ın boyutlarındaki büyüme bagajında büyümesini sağlamış ve 1040 litre gibi sınıfının lideri olan devasa bir bagaj ortaya çıkmış. Ayrıca arka kısımdaki diz mesafesinin de ciddi bir rahatlık sağladığı belirtiliyor.
Kullanılacak motorlar ve şanzumanlar ise oldukça tanıdık. VW’in diğer modellerinde kullanılan 1200cc, 1400cc ve 2000cc turbo-benzinli (TSI) motorlar ve 1600cc ve 2000cc turbo-dizel (TDI) motorlar aynen kullanılacak. Bu motorlar 6 ileri manuel şanzuman tercih edilebileceği gibi 6 ve 7 ileri çift kavramalı (DSG) şanzumanlar da opsiyon olarak tercih edilebilecek.
Yeni VW Touran’ın Türkiye’de tekrar satılıp satılmayacağı şimdilik belirsiz. Ancak BMW (2 Serisi Active Tourer) ve Mercedes gibi markaların ülkemizde bu sınıfta yer almaya başlaması nedeniyle Doğuş Otomotiv’in gerekeni yapacağını düşünüyoruz.