Yeni-Eski Audi R8 Karşılaştırması

Genel görünümü fazla değişmeyen ancak çizgileri oldukça çekici hale gelen yeni Audi R8 eski R8’e karşı.


Daha çok resim için tıklayınız

Motor ve performans: Aracın 50kg civarında hafiflemesi ve motor güçlerinde %20-25 artış olması sayesinde performans hissedilir derecede yükselmiş. Yeni R8’de manuel şanzuman seçeneği bulunmuyor. Bu nedenle karşılaştırmadaki tüm veriler S-Tronic Şanzuman’a sahiptir. 
Ön Görünüm: Aracın ön kısmında değişmeyen detay neredeyse bulunmuyor. Sadece motor kaputunun tasarımı çok fazla değişmemiş. Panjur, ön tampon ve farlarda oldukça keskin çizgiler kullanılması sayesinde Yeni R8 çok daha sportif ve agresif görünüyor.
Yan ve Arka Görünüm: Eski kasa R8’in en karakteristik noktalarından birisi olan C sütunundan aşağı doğru uzanan ve farklı renk seçilebilen yekpare kısım artık 2 parçalı olarak sunuluyor. Yan görünümde bu detayın haricinde çok fazla değişiklik bulunmuyor. Arka tasarım ise ön tasarıma benzer değişiklikler barındırıyor. Egzoz çıkışlarından, tampona ve stop lambalarına kadar tüm öğeler daha geometrik çizgilere sahip. Ayrıca arka kısım artık daha ince bir görünüme kavuşmuş.
İç Görünüm: Orta konsol ile vites kolunun olduğu bölge arasında bağlantı yok ve kokpit havada asılı gibi görünüyor. Yeni R8’de artık bilgi ve navigasyon ekranı sürücünün tam karşısında konumlanıyor. Kokpitte hiç analog gösterge bulunmuyor. Orta konsol iste eskisine göre oldukça sade görünüyor. Bu minimalist yapı sayesinde yeni R8 artık çok daha sürücü odaklı bir kokpite kavuşmuş. 

Sonuç: Yeni Audi R8 ilk bakışta genel olarak günümüz çizgilerine kavuşmuş bir model olarak görünüyor. Ancak tasarım detayları yan yana ve tek tek incelendiği zaman değişimin büyüklüğü ortaya çıkıyor. Aracın her detayına ustaca dokunuşlar yapılmış. Ayrıca aracın hafiflemesi ve çok daha verimli ve güçlü motorlar sayesinde de kuzeni Lamborghini Huracan ile benzer performans rakamlarına kavuşmuş.