Makyajlı-Makyajsız Ford Ranger Karşılaştırması

2012 yılında tanıtılmasına rağmen erken bir makyaj operasyonuna uğrayan Ford Ranger, bu sayede  önemli değişikliklere kavuştu. Yeni görünümü ile Amerikan abisi Ford F-150 ile ciddi benzerlikleri bulunan makyajlı Ford Ranger – makyajsız Ford Ranger’a karşı.
Motorlar: Türkiye’de satılan 2200cc hacmindeki turbodizel motorun gücü 150hp’den 158hp’ye yükseltildi. Bu motor güçlenmekle kalmadı yakıt tüketimi de yerini aldığı motora göre %18 oranında azaldı. 3200cc hacmindeki motorun gücü ise 200hp olarak kaldı.

Ön Görünüm: Aracın ön tasarımı tamamen değişti. Panjur, ön tampon, sis farları hatta motor kaputu bile tamamen farklı tasarlanmış. Ön panjurun krom kısmı artık tampona kadar uzanıyor. Motor kaputu üzerinde ise artık ütü izleri mevcut. Bu ön görünüm ile Ford Ranger artık çok daha agresif bir ön tasarım ile karşımıza çıkıyor.

Ford Yenilikleri, Testleri, Konseptleri, Klasikleri için tıklayınız

Arka ve Yan Görünüm: Ön çamurluklar üzerindeki motor tipini yazan krom plakanın şekli dışında arka ve yan görünümde herhangi bir değişiklik bulunmuyor.  

İç Görünüm ve Kokpit: Makyajlı Ranger’da en büyük değişiklik aracın içinde gerçekleşmiş. Kokpitte makyajsız modele göre ortak hiçbir parça bulunmuyor. Bu görünümü ile artık bir pikaptan ve ticari araçtan çok lüks bir SUV aracın kokpitine benzemiş. 4.2 inch olması nedeniyle oldukça eleştiri alan bilgi ekranı artık çok daha büyük ve 8 inch büyüklüğünde tercih edilmiş. Ayrıca gösterge panelinde de büyük ve renkli 2 adet renkli bilgi ekranı bulunuyor. 

Sonuç: Makyajlı Ford Ranger için aslında makyaj kelimesini kullanmak biraz haksızlık gibi görünüyor. Ford tasarımcıları aracın arka ve yan kısmında da ufak değişiklikler yapsalarmış tamamen yeni bir model olarak pazara çıkarabilirlermiş. Ayrıca aracın süspansiyon sistemi ve şanzumanı da elden geçirilerek daha rafine bir kullanım elde edilmiş.