Renault Talisman Geliyor

Renault uzun zamandır Alman markaların hakimiyetinde olan orta boy sedan sınıfında rekabetçi bir model çıkaramamıştı. 1993-2000 yılları arasında satılan ilk Laguna modeli oldukça sevilmiş ve iyi satış rakamları elde etmişti. Ardından gelen ve 2000-2007 yılları arasında satılan model ise istenilen satış rakamlarını yakalayamadı. 2007 yılından günümüze kadar satılmakta olan model de tüketicilerin çok fazla ilgisini çekmedi. Bunun üzerine Renault Laguna satışları devam ederken Latitude modelini piyasaya sürdü. Latitude modelinin yaratılma amacı ise Alman Premium modellere karşı daha güçlü bir pozisyonda olabilmekti ancak bu hamlede yeteri kadar ilgi çekmedi. 

Geçmişten ders alan Renault bomba gibi bir modeli piyasaya çıkardı. Yeni modelin ismi ise tasarımı gibi bambaşka. Talisman ismi ile piyasaya çıkacak olan yeni orta sınıf sedan Alman rakiplerine oldukça benzer bir tasarıma sahip. Yeni model bazı açılardan VW ve Audi modellerine benzese de kendine özgü bir çok tasarım detayı da bulunuyor. 
Motorlar ise tam da Türk kullanıcıların istediği nitelikte. 1.5 litre ve 1.6 litre turbo-dizel motorlar 110ps, 130ps ve 160ps güce sahip olacak. 110ps ve 130ps motorlar 6 ileri manuel veya 6 ileri EDC otomatik şanzumanlar ile tercih edilebilecek. 160ps gücündeki motorda 6 ileri EDC otomatik şanzuman ise standart. 1.6 litre hacmine sahip turbo-benzinli motorlar ise 150ps ve 200ps güce sahip olacak ve sadece 7 ileri EDC otomatik şanzuman standart olarak sunulacak. 
Aracın içindeyse kokpitin ortasında bulunan ve alışılmışın aksine dikine konumlandırılan bilgi ekranı oldukça dikkat çekici. Kullanılan malzemeler de oldukça kaliteli ve dayanıklı görünüyor.
Renault Yenilikleri, Testleri, Konseptleri, Klasikleri için tıklayınız

Rakipleri

Facebook Comments