Hybrid Teknolojisinin Öncüsü Toyota Prius Yenilendi

Toyota’nın ikonik hybrid modeli Prius yenilendi. 1. jenerasyon Prius modeli ise hybrid motor teknolojisini kullanan modellerin atası olarak kabul edilebilir. Toyota bu teknolojiyi 1997 yılında büyük bir cesaret örneği göstererek piyasaya sürmüştü. Bu sayede elektrik motor ve içten yanmalı motorların birlikte kullanılmasında büyük katkısı oldu.

4 jenerasyon olarak karşımıza çıkan model ise özellikle yakın zamanda tanıtılan Toyota Mirai Fuel Cell modeli ile büyük benzerlik gösteriyor. Toyota’nın yeni tasarım dilini yansıtan ve oldukça modern olan tasarım yeni makyajlanan Auris ve Avensis modellerinden de izler taşıyor. Bu tasarım dili herkes tarafından sevilmese de ilerici bir yönü olduğu da bir gerçek. Prius’un ilk jenerasyonundan itibaren ileriyi gören bir teknoloji kullandığı için tasarımın da buna uygun olması gayet doğal karşılanmalı.
Kullanılacak motor ve sistem konusunda detaylı bilgi henüz olmasa da kaputun altında ise 3. nesile benzer bir teknloji kullanılacak ve ortalama yakıt tüketimi 5.6 lt/100km’den 5.1lt/100km’ye kadar düşecek. Ayrıca eco mod sürüş seçildiğinde bu tüketimin 3.5 lt/100km’ye kadar düşmesi bekleniyor.

Elektrikli otomobiller nasıl çalışır? Kaç tip elektrikli otomobil vardır?

Toyota haberleri için tıklayınız

Facebook Comments