Honda Clarity ile hidrojen yakıt ve elektrik motoru bir arada

Elektrikli motor teknolojisi günden güne gelişiyor ve özellikle hybrid (melez) yani içten yanmalı motor ve elektrik motor teknolojisinin beraber kullanıldığı sistemler yaygınlaşıyor. Ayrıca bu teknolojiye benzer ancak fosil yakıtların yerine hidrojen yakıtın kullanıldığı elektrikli modeller de (fuel cell)  Tokyo Otomobil Fuarı’nda karşımıza çıktı.

Clarity Fuel Cell modelinde sıkıştırılmış hidrojenin kimyasal olarak dönüştürülmesi ile enerji elde ediliyor ve bu enerji lityum ion piller içerisinde saklanıyor. Depolanan enerji ise elektrikli motorlar tarafından kullanılıyor. Bu sayede kimyasal enerji hareket enerjisine dönüştürülüyor. Hidrojen dolum istasyonları Kuzey Amerika, Avrupa ve Japonya’nın bazı bölgelerinde yaygın bir şekilde bulunuyor. Ülkemizde ise İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi’nin hem kara hem de deniz taşıtları için açtığı bir hidrojen dolum istasyonu mevcut.
Honda Clarity modelinde 174hp gücünde bir elektrikli motor sistemi bulunuyor. Yakıt Hücresi ünitesi ise 134 hp güce sahip ve egzozdan atık olarak sadece su ve oksijen çıkması sayesinde 0 emisyon değerine sahip. Sistem sadece 3.5 litre V6 motor kadar yer kaplıyor ve bu sayede aracın bünyesindeki tüm hacimler içten yanmalı motora sahip modeller kadar rahat kullanılabiliyor. Sürüş oldukça sessiz gerçekleşiyor ve 5 kişi için yeterli oturma alanı bulunuyor. 3 dakika içinde doldurulabilen hidrojen tankı aracın 700km menzile sahip olmasını sağlıyor.

Model Japonya’da yaklaşık 63.000USD fiyatla satılığa çıkacak ve leasing yöntemi ile de alınabilecek.

Fuel cell teknolojisi önümüzdeki 15-20 yıl içerisinde hidrojen ve oksijen içeren suyun depolarımızda yakıt olarak kullanılmasının yolunu açabilir. Halen bu teknoloji üzerine çalışılıyor ancak aşırı yer kaplaması ve çok pahalı olması nedeniyle sadece deney aşamasında.

Boyutlar: Uzunluk 4895mm, genişlik 1875mm, yükseklik 1475mm

Honda ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Facebook Comments