Seri üretim en hızlı BMW olan M4 GTS tanıtıldı

Bu güne kadar daha hızlısı olmamış mı acaba diyebilirsiniz ancak BMW M4 GTS gerçekten de seri üretilmiş en hızlı BMW modeli olmaya hak kazandı. Bu unvanı almasının nedeni ise 305km maksimum hıza çıkabilmesi, 0-100km hızlanmasını da 3.8 saniyede tamamlamasından kaynaklanıyor. Ayrıca Almanya’da bulunan ve en hızlı arabaların test edildiği referans bir yarış pisti olan Nürburgring’i 7 dakika 28 saniyede tamamlayabilmesi ise gerçekten şaşırtıcı. Elde edilen bu rekor zaman Porsche Carrera GT’den 0.7 saniye daha hızlıyken standart BMW M4’den de 30 saniye daha hızlı. Ferrari Enzo’nun ise bu pisti 7 dakika 25 saniyede tamamladığını da belirtmekte fayda var.

BMW M4’ün 3.0 litre çift turbo-benzinli motoru 431ps güç ve550nm tork üretebiliyorken M4 GTS aynı hacimden 500ps güç ve 600nm tork üretebiliyor. Aslında daha fazla güç ve torktan daha önemlisi bu değerlerin daha düşük devirlerde elde edilebiliyor olması. Bu müthiş güç ve hız verilerinde BMW M bölümünün geliştirdiği su püskürtme sisteminin katkısı oldukça fazla. Bu sistem emme manifoldundan emilen taze havayı oldukça soğutuyor ve bu sayede daha yüksek bir güç için daha yüksek basınç elde edilebiliyor. Müthiş motorun elde ettiği 500ps güç ise tekerleklere 7 ileri M otomatik şanzuman ile aktarılıyor. 
Geliştirmeler sadece motor ile de sınırlı değil. Standart M4 modeline göre 80kg daha hafif olması sayesinde virajlar daha hızlı ve çevik bir şekilde alınabiliyor. Bu hafiflik karbon fiber tavan, arka koltukların çıkarılması, seramik frenler ve titanyum egzoz sistemi sayesinde elde edilmiş. 
Ferrari, Porsche ve Lamborghini gibi bir çok super sport rakibi olsada M4 GTS’in tam karşılığı aslında Mercedes AMG C63 S Coupe. Sadece 700 adet üretilecek olan bu M4 GTS modeli alp beyazı, mineral gri, safir siyah ve mat koyu gri renk seçenekleri ile alınabilecek. 

BMW haberleri için tıklayınız

BMW M4 – Mercedes C63 AMG karşılaştırması için tıklayınız

Facebook Comments