4 kapılı Audi TT Sportback geliyor

25 yıl önce 5-6 farklı kasa seçeneğinden başka otomobil tipi bulunmuyordu. Ancak günümüzde neredeyse tüm markaların çok farklı tipte kasa seçenekleri sunulmaya başladı. 2 kapılı süper sport markalar bile artık 4 kapılı sedan ve SUV seçeneklerini tüketicilere sunabiliyorlar. Bu modanın son temsilcisi ise Audi olacak gibi görünüyor. 

Audi’nin ele avuca sığmayan TT modeli gerek yol tutuşu gerekse de performans özellikleri ile oldukça beğenilen bir model. Ancak arka oturma sırasının sadece çocuklar için uygun olması onun 2 kişilik bir spor otomobil olarak adlandırılmasına neden oluyordu. Audi rahat bir spor otomobil ihtiyacını görmüş olacak ki TT’nin 4 kapılı ve 4 kişilik modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 
Mevcut Coupe modeli ile ön tasarım benzer olsa da arka tasarım tamamen farklı görünüyor. Audi’nin A3 Sedan modeli ile de benzer olan bu arka tasarım anlayışı çok sportif ve çekici bir görünüme sahip. Kokpit tasarımı ise arkadaki 2 koltuk haricinde TT Coupe modeli ile birebir aynı tercih edilmiş. Modelin uzunluğu 4.47mt, genişliği 1.89mt, yüksekliği 1.38mt olacak. İz açıklığı ise 2.63 mt. Bu ölçüler onu TT Coupe’den 29cm daha uzun, 6cm daha geniş ve 3 cm daha basık bir model olduğunu gösteriyor.
Kullanılacak motorlar ise TT Coupe modeli ile aynı olacak. Ancak yeni bir 2.0 litre TFSI 400ps motor üzerinde de çalışılıyor. Bu motorun aşırı beslemeli güç/hacim oranında şu anda lider olan Mercedes’in AMG 45 2.0 litre 381ps motoruna ait olan rekoru kırarak birinci sıraya yerleşeceği konuşuluyor.

Audi TT Sportback modelinin 20 Kasım 2015’de başlayacak Guangzhou Otomobil Fuarı’nda tanıtılması bekleniyor.

Facebook Comments