Fiat 124 geri döndü

Yakın bir zaman önce gizli bir şekilde görüntülenen Fiat’ın yeni cabrio modeli Fiat 124 resmi olarak tanıtıldı. Mazda’nın efsane modeli ve son kasasını tanıttığı Mazda MX-5 bazlı bir model olsada bambaşka bir model olarak karşımıza çıktı. 
Aracın gerek ön dizaynı gerekse de arka dizaynı Mazda MX-5 ile tamamen farklı tasarlanmış ancak iki önceki kasa(MK2) MX5’e de oldukça benziyor. Bu işi ustalıkla yapan Fiat tasarımcılarını kutlamak gerekir. Ayrıca gümüş gri renge sahip ön cam çerçevesi yani A sütunu görünüme oldukça olumlu katkıda bulunuyor ve daha elit bir hava veriyor.
Fiat 124’ün iç tasarımı ise direksiyonun şekli dahil Mazda MX-5 modelinden her hangi bir değişiklik yapılmadan aynen klonlanmış. Mevcut Fiat modellerinin hiç birinde bu kadar kullanışlı, estetik ve kaliteli bir kokpit bulunmadığı için bu şekilde bir karar vermekle doğru yapıldığını düşünüyoruz.
Motor ve şanzuman konusunda ise Fiat dış tasarımda uyguladığı yolu izleyerek tamamen kendisine ait olan 1.4 litre turbo-benzinli 140hp güce ve 240nm torka sahip motoru kullanmayı tercih etmiş. Bu motor 6 ileri manuel ve otomatik şanzumanlar ile tercih edilebilecek. Daha sonra ise yüksek performansa sahip Abarth versiyonu eklenecek.
 Fiat 124 modelinin ilk 124 adet üretimi modelin 50.yılına özel  Prima Edizione Lusso adında özel bir seri ile başlayacak. Modele özel Azzuro İtalia mavi renk – kahverengi deri döşeme ile ve sadece otomatik şanzuman seçeneği ile sunulacak. Modelin yaz aylarında satılmaya başlanması bekleniyor.
Mazda MX-5 modeli için tıklayınız.

1969 Fiat 124 Sport Spider

Facebook Comments