Lada’nın yeni modelleri yakında satışa çıkıyor


Uzun zamandır konseptleri ile çeşitli fuarlarda ortaya çıkan yeni Lada modelleri artık gerçek oluyor. Üretim fotoğrafları yayınlanan modeller konsept modeller ile büyük benzerlik gösteriyor. Sedan ve hatchback olarak iki farklı tipte üretilecek olan bu modeller Renault-Nissan ortaklığı destekli platformlar üzerinde yükselecek.


Sedan modeli olan Vesta’nın 4410mm uzunluk, 1764 mm genişlik, 1497mm yükseklik ve 2635mm iz açıklığı ölçülerine sahip olacağı ve  yaklaşık 1150kg-1200kg ağırlığında olacağı belirtiliyor. Ayrıca uzun bir menzili mümkün kılacak olan  55 litre yakıt tankı da bulunacak. Hatchback ve station Vesta modellerin de daha sonra üretilme ihtimali oldukça yüksek ihtimal görünüyor.
Xray modeli ise Dacia Sandero platformuna sahip olacak ancak ölçüler konusunda net bir veri henüz bulunmuyor. Ancak hem Vesta hem de Xray modellerinin zorlu ve soğuk Rusya koşullarına uygun olarak tasarlandığı belirtiliyor.
Daha sonra Xray modelinin bir de crossover versiyonunun gelmesi bekleniyor. Ancak bu modelin Xray’in daha da yükseltilmiş bir versiyonu mu yoksa farklı bir model mi olacağı henüz belli değil. Daha önceden görüntülenen büyük bir crossover olan Lada Cross modeli de gerçeğe dönüşebilir.
Hem Vesta hem de Xray de kullanılması muhtemel motorlardan 1.6 litre atmosferik-benzinli tip 87hp, 106hp, 114hp güce ve 5 ileri manuel şanzumana sahip olacakken, Xray modelinde ise 1.8 litre atmosferik-benzinli tip 122hp güce ve otomatik şanzumana sahip bir versiyon da olacak. 
Modellerden Vesta’nın Kasım 2015 sonlarına doğru Rusya’daki satış noktalarında yerini alması beklenirken Xray modeli Aralık ayı itibariyle yerini alacak. Yeni Lada modellerinin Türkiye’ye ise 2016 2.çeyrek sonunda gelmesi beklenirken Vesta modelinin 27.000TL’nin altında bir fiyatla satışta olması muhtemel görünüyor. Xray modelinin fiyatının ise 30.000TL’yi geçmesi beklenebilir.

Facebook Comments