Volvo Concept 26 ile otonom sürüşe ısınıyor

Volvo markası sağlamlığı ve kalitesiyle tüm dünyada sevilen ve saygı gösterilen bir markadır. Her zaman sağlamlığa özel bir önem veren marka “İsveç çeliği gibi” yakıştırmasını da sonuna kadar hak etmiştir. Ayrıca yeni modellerinde sunduğu güvenliğe yönelik elektronik donanımları ile de son zamanlarda adından fazlasıyla söz ettiriyor.

Düğer taraftan markanın tüm dünyada artık çok daha fazla konuşulmaya başlanan otonom (sürücüsüz) sürüş üzerine  çalışmaları devam etmekte olan Los Angeles Otomobil Fuarı’nda ortaya çıktı ve oldukça dikkat çekti. 
Yeni konsept 26 tasarımında, 26 rakamı dakika cinsinden evden işe olan mesafeyi kat etmek için gerekli süreyi belirtiyor (en azından İsveç’de!) ve bu sürede sürücünün aracında otonom sürüş sayesinde neler yapabileceğinin üzerinde duruluyor. Bu sayede sürücü çeşitli işlerini bu 26 dakika içerisinde direksiyon ile hiç ilgilenmeyerek yapabiliyor. 
Bu tip tam otonom sürüşe sahip otomobillerin iletişim ve sensör teknolojilerinin gelişmesinin de etkisiyle 10 yıl içerisinde hayatımıza girmesi bekleniyor.

Facebook Comments