Yeni Mazda CX-9 yepyeni bir turbo teknolojisi ile geldi

Mazda’nın özellikle Kuzey Amerika pazarı için ürettiği SUV modeli Mazda CX9 yenilendi. Markanın yeni tasarım dili olan KODO tarzını benimseyen yeni model hem sportif hem de lüks görünümü birlikte sunabiliyor. Aracın dışında ve içinde kullanılan krom detaylar yerinde ve orantılı olarak kullanılmış ve bu sayede lüks hissi zirvede yer alıyor. 

CX9 modelinde gerçekleşen esas değişiklik teknolojisinde saklı. Aracın bir önceki nesline göre 4×2 seçeneğinde 90kg, 4×4 seçeneğinde ise 130kg hafiflik elde edilmiş. Bu hafiflemeyi aracın konforu için kullanmak isteyen Mazda mühendisleri camları kalınlaştırarak kabin içindeki ses düzeyini %12 azaltmayı başarmışlar.

Ancak tüm yenilikleri bir tarafa koyarsak en büyük yeniliğin motorda ve yepyeni bir turbo teknolojisi ile gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bir önceki modelde kullanılan 3.7 litre atmosferik-benzinli V6 motor yerine 2.5 litre turbo-benzinli 4 silindirli bir motor kullanılacak.
Bu motor Mazda’nın yeni icat ettiği motor hızına göre değişken basınçlı bir turbo besleme (dinamik turbo) sistemine sahip. Sistemi anlatmaya basit bir örnekle başlayabiliriz. Bahçede kullandığımız hortumun suyunu az bile açsak parmağımızla akışı kesmeye çalıştığımızda basınçta artma meydana gelir ancak su debisi aynıdır. Normal akış hızında diğer elimize suyu tuttuğumuzda fazla basınç hissetmezken parmağımızla hortumu kapatıp çok küçük bir delik bırakarak akışa izin verirsek ve diğer elimize tutarsak ciddi anlamda basınç hissedebiliriz. 
Bu basit prensiple hareket eden Mazda mühendisleri düşük devirlerde egzoz gazlarının çıkışını daraltarak normale göre daha yüksek basınçlı bir şekilde egzoz türbininin dönmesini sağlayan sistemi geliştirdiler. Bu sayede düşük devirlerde bile 1.2 bar turbo basıncı elde edilebiliyor. Motor devri yükseldiğinde ise ikinci bir valf devreye girerek daha fazla egzoz gazının turboya gitmesini sağlıyor.
Bu sistemin verimli çalışabilmesi için 1. ve 4. silindirler ayrı egzoz çıkışlarına sahipken 2. ve 3.silindirler birleşik bir egzoz çıkışına sahip şekilde tasarlanmış. Bu sayede egzoz gazlarının silindirler içerisinden tahliyesi daha iyi gerçekleşiyor. Kontrol valfleri ise tahliye edilen egzoz  gazlarını basıncı artıran dar portlara yönlendiriyor.
2.5 litre 4 silindirli motorun yüksek oktanlı benzin ile ürettiği 250hp güç çok yüksek görünmeyebilir ancak 420nm tork oldukça iyi bir değer. Bu motor 6 ileri şanzuman ile kombine edilecek. Ayrıca yeni turbo sistemi sayesinde devirlere göre güç dağılımı daha iyi olacağı için sürüş keyfi de daha iyi olacaktır. Mazda mühendisleri motorun ömrünü ve teknolojinin yeniliğini düşünerek gücü az tutmuş gibi görünüyor. Bu tip bir turbo sistemi zamanla diğer markalar tarafından da kullanılacaktır ve gelişmeye de çok açık. Ayrıca güç üretme potansiyeli de oldukça fazla.

Facebook Comments