Fiat Tipo kamuflajlı yakalandı

Fiat’ın Linea modeli yerine piyasaya sunduğu ve yüksek oranda yerli mühendislik ve malzeme olanakları ile üretilen Egea modelinin hatchback modeli Tipo kamuflajlı olarak yakalandı. Almanya’da görüntülenen test modelinin Bravo modelinin yerine geçecek ancak ülkemizde Tipo ismi ile mi yoksa Egea Hatchback olarak mı satılacağı ise belli değil. Bu düşünceye neden olarak bazı pazarlarda Egea isminin kullanılmayacağını belirtmekte fayda var. Örneğin Egea yerine Tipo Sedan, Tipo Hatchback ve Tipo SW isim ve uzantıları kullanılacak.


Diğer taraftan ülkemizde Tipo isminin de oldukça tanınması ve sevilmesi nedeniyle Sedan modeline Egea, Hatchback modelinde ise Tipo uzantısının ayrı ayrı kullanılacağını düşünüyoruz. Daha sonra tanıtılması muhtemel olan Station model de Egea SW olarak tercih edilebilir.

Tipo modeli video ve fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla Egea ile aynı ön görünüm ve kokpit detaylarına sahip olacak. Bu benzer görünüm aracın C sütununa kadar devam edebilir ve tek farklı ayrıntı doğal olarak aracın arkasında gerçekleşebilir. Ancak ön görünüm konusunda sürprizle de karşılaşmamız olası görünüyor. Geçmişte satılan Tipo modelinin kokpiti Tempra ile aynıyken ön görünüm oldukça farklıydı.
Fiat Tipo’nun 2016 yılı 2. veya 3. çeyreğinde Türkiye’de üretimine başlanması bekleniyor. Satışa başlanması da yine 2016 yılı içerisinde gerçekleşebilir. Kullanılacak motor ve şanzımanların ise Egea modeline benzer şekilde olabilir.

Fiat ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

  • 1.4 litre atmosferik-benzinli 95ps – 6 ileri manuel şanzuman
  • 1.3 litre turbo-dizel 95ps – 5 ileri manuel şanzuman
  • 1.6 litre turbo-dizel 120ps – 6 ileri manuel şanzuman
  • 1.6 litre atmosferik-benzinli 110ps – 6 ileri otomatik 
  • 1.6 litre turbo-dizel – DCT otomatik şanzuman 

Facebook Comments