Benzin ve ateş yan yana gelirse ne olur?

Benzin istasyonlarında bir çok yerde ateş ve sigara yakılmaması gerektiğini gösteren uyarıları görmüşüzdür. Diğer taraftan bazı kişiler bu uyarılar için laf olsun diye koyulmuş gibi hareketlerde bulunurlar. Özellikle ülkemizde bu konuda duyarsız olan insanları sıkça görmek oldukça mümkündür.

Dizel yakıtlar oldukça kalın yağ bazlı yakıtlardır. Ancak benzin oldukça ince işlenmiş solvent bazlı bir yakıttır ve dizelin aksine çok çabuk tutuşabilir ve etrafın alevler ile sarılmasına neden olabilir. Bu nedenle her türlü ateş ve sigarayı akaryakıt istasyonlarından uzak tutmalıyız. Benzin buharının bile tutuşmaya neden olabileceği kesinlikle unutulmamalıdır. Özellikle sıcak havalarda tutuşma çok daha kolay gerçekleşebilir.
Videoda Rusya’nın Sibirya bölgesinde bir benzin istasyonunda aracına benzin dolduran bir kişiyi izleyeceğiz. Aslında Rusya bu tip şakın işlerle ünlü olan bir ülke ve bir çok kural dışı durumun olduğu videoyu sayfamıza taşıyoruz. 
Elinde bir çakmak bulunan bu kişi diğer elinde bulunan bir şeyi yakmaya mı çalışıyor, ısınmaya mı yoksa bir şeyi görmek için çakmakla aydınlık mı yapmaya çalışıyor tam olarak belli olmuyor. Çakmakla oynarken bir yandan da pompa serbest bir halde aracın deposunu doldurmaya devam ediyor. Bir ara çakmağı depoya çok yaklaştırıyor ve ya benzin buharından ya da bir miktar depo kenarına bulaşmış benzin nedeniyle soğuk bir ortam olmasına rağmen tutuşma yaşanıyor ve alevler birden büyüyor. 
Videoyu çeken kişi durumdan korkuyor ve aracını uzaklaştırıyor. Bu nedenle kadına, arabasına ve istasyona ne olduğunu bilmiyor bu durumun herkese ders olmasını diliyoruz.
Facebook Comments