Yağışlı Havada Güvenli Sürüş İçin 5 Altın Kural

Yağışlı havalarda araç ve yaya güvenliği ciddi şekilde düşüktür. Bu güvenliği tekrar sağlayabilmek için bir takım parametrelere dikkat edilmesi kaza yapma ihtimalimizi oldukça azaltır.

Avrupa lastik etiketi ne anlama gelir?
Tek lastik değiştirmek doğru mu?

Aquaplaning – Hydroplaning (Kızaklama) riski nedeniyle su birikintisine yavaş girin

  Lastiklerin, yol üzerinde biriken su üzerinde dönme hareketi yerine kayma hareketi yapmasıdır. Ayrıca lastiğin ön kısmında ani su birikmesi nedeniyle suyun derinliğine bağlı olarak ani yavaşlama gerçekleşir ve kontrol kaybolur. En tehlikeli yol şartlarından birisidir. Biriken suya oldukça yavaş girilmesi ve direksiyonun iki elle daha kuvvetli bir şekilde tutulması gerekir.

  Aquaplaning nedir? Nasıl önlenir?

   Su derinliği ve hız arttıkça yer ile olan lastik teması azalır

   Yeterli diş derinliğine ve basınca sahip lastikler kullanın

    Lastiklerin arabanızın yol ile temasını sağlayan tek bağlantı olduğunu unutmayın. Diş derinliği azalmış ve sertleşmiş lastiklere sahip bir arabanın buz üzerinde kösele ayakkabı giymiş insandan farkı yoktur. Lastik basıncı yanlış olan ve diş derinliği azalmış lastiklerin suda kızaklama yapma ihtimali çok daha yüksektir. İyi lastik can kurtarır.

    Cam ve aynalarınız buğusuz olsun, silecekleriniz camı iyi silsin

     Aracınız etrafında neler olup bittiğini görmek yağışlı havalarda güvenli sürüş için anahtardır. Havalandırma sisteminizin buğu giderici özelliğinin açık olduğuna emin olun. Bu özellik klima açık durumda havalandırma yönü ön cama verildiğinde devrede olur. Ayrıca düzgün silinebilen ön cam için silecek lastiklerinizin iyi olduğuna emin olun. 

     Hız Sabitleme (Cruise Control) sistemini mutlaka devre dışı bırakın

      Hız sabitleyiciler lastiklerin dönme hareketini hesaplayarak işlem yaparlar. Sistem devrede iken su birikintisine girmeniz durumunda aracın yavaşladığınızı düşünerek hızı arttırır. Bu da aracınızın olmasını beklediğinizden farklı tepkiler vermesine sebep olur.

      Ani ve sert direksiyon ve fren hareketlerinden kaçının

       Aracınızı normal kullanımınıza göre daha daha yumuşak ve kontrollü kullanın. Lastikleriniz ıslak havada yere daha zor tutunacağı için daha önceden ve daha yumuşak bir frene basma tarzı tercih edin. Bu sayede kayma ihtimaliniz azalacaktır. Sert direksiyon hareketleri ise lastiklerinizin kayma ihtimalini arttıracağı için aracınızın kontrolden çıkmasına neden olabilir. 
       Başka bir arabanın arkasından mesafeli sürüşü tercih edin

        Önünüzde seyreden araç yolda biriken su miktarını dağıttığı için arabanıza daha az ıslak bir zemin kalır. Su miktarındaki azalma lastiklerinizin yere daha sağlam basmasını sağlar. Öndeki araç ile güvenli bir seyir ve fren mesafesi bırakarak aracınızı kullanın.
        Facebook Comments