BMW M7’den önce Alpina B7 geldi

BMW M departmanı 7 Serisi’nin performans modeli olacak M7 için daha düşüne dursun markanın resmi modifiye firmalarından Alpina 3.jenerasyon B7 modelini tanıttı bile. Hemde BMW M modellerinin en beğenilen renklerinden birisi olan Estorial Mavi benzeri bir renk olan Alpina Mavisi rengi ile.

Modifiye firması Alpina’nın en beğenilen özelliklerinden birisinin elden geçirdiği araçların genel görünümünü bozmadan orijinal modeli ince dokunuşlar ile çok daha özel bir hale getirmesi olarak gösterilebilir. Ayrıca gerek aracın motorunu gerekse de tekniğini ciddi anlamda iyileştirebilen mühendislere de sahip. Aslında bu iş hiç de kolay değil çünkü elden geçirmeye çalıştığınız marka BMW ve zaten oldukça titiz bir şekilde tasarlanan otomobillere sahip. Sonuçta zaten iyi olan bir aracı daha iyi hale getirmek gerekiyor ve Alpina markası da bunu her açıdan iyi bir şekilde yapabiliyor. Markanın en karakteristik özelliği ise büyük çapta çok kollu özel jantları. Bu jantlar Alpina’nın adeta yüzü olmuş durumda.

Alpina B7’de BMW’nin 7.50i modellerinde kullandığı 4.4 litre hacminde V8 çift-turbo benzinli motor modifiye edilerek kullanılıyor. Normalde 449ps güç ve 650nm tork üreten bu motor Alpina’nın emiş, turbo, intercooler ve egzoz sistemlerinde yaptığı değişiklikler sonucunda 608ps güç ve 800nm tork üretebiliyor. Bu mükemmel rakamlar güçte %35 artışı ve torkta da %23 artışı ifade ediyor. Motorun gücü ise 4 tekerleğe  X-Drive (AWD) sistemi ve ZF-Alpina tarafından elden geçirilen BMW 8 ileri otomatik şanzıman vasıtasıyla aktarılıyor. 
Süper Sport otomobillerin sahip olduğu bu güç ve tork verileri sayesinde Alpina B7 2110kg ağırlığına rağmen 0-100km hızlanmasını 3.7 saniyede tamamlarken saatte 310km hıza kadar çıkabiliyor. Bu harika performans verilerine rağmen ortalama yakıt tüketimi ise 100km’de 10.4 litre olarak açıklanıyor. 
Diğer taraftan aracın performansının ciddi anlamda artması sonucu süspansiyon sistemine de müdahale edilmiş ancak BMW 7 Serisi‘nin konfor özellikleri de göz önünde tutulmuş. Bu aracı alacak kişilerin sadece performans değil konfor beklentileri de mutlaka üst düzeyde olacaktır. Sonuç olarak karşımızda hem Süper Sport performansı hem de üst sınıf konforuna sahip bir araç bulunuyor. 
Aracın iç kısmı ise Alpina markasına özel deri koltuk döşemeleri ve deri kaplamaları kaplamaları ile süsleniyor. Ahşap dekorların bulunmadığı kabinde fırçalı mat alüminyum çıtalar ve piyano siyahı parlak kaplamalar bulunuyor. Ayrıca dijital göstergeler de tamamen Alpina’ya özel tasarlanmış. Genel görünüm itibariyle bu tip bir ultra lüks kabin tasarımının bu kadar yüksek performansa sahip bir araçta bulunması da oldukça şaşırtıcı. Bu da konfor, lüks ve performansın aynı kasada başarılı bir şekilde harmanlandığı anlamına geliyor.
 

BMW hayranları M7 modelini uzun bir zamandır bekliyor ancak marka bu konuda ciddi anlamda ince eleyip sık dokuyor. M7 modelinin olup olmayacağı bile belli değilken Alpina B7 modelinin tanıtılması ilaç gibi geldi diyebiliriz. Umarız BMW’de Alpina’yı takip eder ve kaşımıza yüksek performanslı 7 Serisi’ni çıkartır.

Facebook Comments