Gerçek ATV bu olsa gerek

ATV tipi araçlar günümüzde oldukça yaygınlaştı çocuklar bile bu araçları eğlence amaçlı kullanıyor. Bu üç harfin açılımı ise All Terrain Vehicle yani “Her zemine uygun araç” olarak tercüme edilebilir. Biz bu isim için genelde 4 tekerlekli motosikletten bozma araçlara alışmış olsakta kelime anlamı tam her zemine uygun araç şeklinde. 

Rusya soğuk iklimi ve zorlu koşulları ile bilinen bir ülke ve Ruslar da doğal olarak bu yönde araçlar geliştiriyor. Daha önce Sibirya’da yaşayan bir oto tamircisinin Lada Samara model bir otomobile palet mekanizması monte ettiğini izlemiştik. Şimdi ise çok daha gelişmiş ve ilginç bir aracı inceleyeceğiz.
Bu aracın adı Sherp ve 4 adet 1600x600x25 ebadında dev lastiğe sahip. Bu lastikler tamamen bulunduğu zemine tutunma amacıyla tasarlanmış ve dişleri adeta çark şeklinde. Bu sayede palet mekanizmalarına benzer tutunma ve çekiş sağlayan aracın en önemli özelliği ise suya batmadan ilerleyebiliyor olması. Büyük bir ihtimalle aşırı büyük lastiklerdeki hava bu aracı suyun üzerinde tutabiliyor. Ayrıca lastiklerin üzerindeki dev dişler çark görevi görüyor ve bu sayede suda kesintisiz ilerleme sağlanabiliyor.
Aracın genel görünümü oldukça büyük bir motor beklentisi yaratsada 1.5 litre atmosferik dizel 44hp gücündeki motor şaşkınlığa neden olabilir. Bu motor gücünü uzun oranlara sahip 5 ileri şanzıman ile tekerleklere aktarıyor ve saatte 45km hıza çıkabiliyor. Toplam ağırlık ise 1300kg ve böyle heybetli görünüme sahip bir araç için oldukça makul sayılabilir. 
Yapısı itibariyle mükemmel bir arazi aracı olan Sherp, 50.000 dolar ile 70.000 dolar arasında olan fiyatıyla da kelepir sayılabilir.  Rus yapımı malların temel felsefesini de aynen yansıtıyor. Yani basit, dayanıklı, ucuz, çok amaçlı ve kolay tamir edilebilir. Aynen Kalaşnikof piyade tüfekleri gibi.

Facebook Comments