Rugby takımı F1 aracı ile nasıl baş edebiliyor?

Daha önce karlı yollarda F1 aracını genç sürücü Max Verstappen ile sıradışı bir şekilde karşımıza çıkaran Redbull şimdi de 8 kişilik Bath Rugby takımına karşı geliyor. Redbull RB8 aracı 2012 yılının Formula 1 şampiyonu ve 800hp güce sahip. Bu güce karşı ise 8 tane izbandut gibi Rugby oyuncusu var, Peki her bir oyuncu 100hp eder mi? 

Burada dikkat edilmesi gereken durum aracın durağandan harekete geçmeye çalışıyor olması. Sonuçta araç hem kendi ağırlığı ile hem de karşısındaki sabit kuvvete karşı gelmeye çalışıyor. Yani bir nevi yükü itmeye çalışıyor. Ayrıca F1 aracının bulunduğu zemin asfalt olsa da lastikler gücünü yere tam olarak aktaramıyor ve sürekli patinajda kalıyor. 
Diğer taraftan Rugby oyuncuları ile aracın arasındaki aparat sayesinde oyuncular gücünü araç üzerine tam olarak dik bir şekilde verebiliyor. Takımın üzerinde bulunduğu çim zemin her ne kadar kaygan gibi görünse de çivili kramponlar sayesinde takım yerde kaymıyor ve bu sayede F1 aracından daha iyi bir tutunma sağlıyor. Zaten takımda bir kaç kişinin kayması durumunda sonuç bambaşka bir yöne dönebilirdi.
Olayı bir de başka bir şekilde yorumlamakta fayda var. Güç ve tork aslında birbirleri ile direkt alakalı olsalar da farklı amaçlara hizmet ederler. Güç maksimum hız ve sürekli hızlanma, tork ise ani hızlanma ve yük için gereklidir. Videodaki aracın teknik verilerine göz atalım.
Motor kodu:  Renault RS27-2017
Motor hacmi  2.4 litre atmosferik
Silindir adedi: V8
Motor gücü: 800ps
Motor torku: 300-350nm (tahmini)
Maksimum motor devri: 18000 d/d
Motor ağırlığı: 95kg
Görüldüğü gibi F1 motoru tam olarak hızlanma ve maksimum hız için tasarlanmış bir motor. Gücünü ve torkunu yüksek devirlerde verebiliyor ve aşırı güç nedeniyle de böyle bir duruma uygun olmayan asfalt lastikleri patinaja düşüyor. Daha farklı lastikler kullanılsaydı durum değişebilirdi.

Ayrıca Formula 1 araçları sürücü ve yakıt dahil 800-850kg ağırlığın üzerinde değil. Takımın karşısında çok daha kuvvetsiz ancak yere iyi tutunan, gücünü ve torkunu düşük devirlerde verebilen dizel motora sahip 1 ton ağırlığın üstünde lastikleri ideal bir 4×4 araç olsaydı bu takımı rezil edebilirdi.  İşte düşük devirde tork tam da bu böyle bir durum için gerekiyor.

Sonuçta bu bir Red Bull şovu ve amaç dikkat çekebilmek. Bu nedenle şartlar eşit sayılmaz. F1 aracı Rugby  takımını düm düz etseydi çok da dikkat çekici olmayabilirdi.

Formula 1 aracıyla karda sürüş nasıl olur?

Facebook Comments