Nissan GT-R nasıl Koenigsegg CCX’i geçebilir?

Yayınladığımız bir videoda Türkiye’de otoban ortamında 395km maksimum hıza sahip bir Koenigsegg ile Nissan’ın gururu GT-R modeli karşı karşıya gelmişti. Takipçilerimiz  bu araç hakkında o kadar çok fikir beyan ettiler ve tartıştılar ki biz de bu aracı detaylı bir şekilde araştırmaya karar verdik.

Analizimizde Nissan GT-R modellerinin teknik verilerini ve fiyatlarını yarıştığı araçlarla ve Suğer Sport modellerle analiz etmek istiyoruz. Bu karşılaştırmayı Türkiye fiyatları üzerinden değil A.B.D fiyatları üzerinden yapmayı uygun bulduk. Bunun nedeni ise ülkemizde uygulanan hacim bazlı vergilendirme. 3.8 lt motor hacmine sahip olması nedeniyle Lamborghini gibi yüksek hacime sahip rakiplerinin fiyatları ülkemizde Nissan’a karşı suni bir şekilde daha yüksek. Bu nedenle A.B.D fiyatları üzerinden yapılan karşılaştırma daha mantıklı görünüyor. Aksi halde fiyat farkları abartı olabilir.

Not: Nissan GT-R hızlanma verilerinde +-0.2sn hatalar olabilir. Nissan broşürlerinde bile hızlanma değerleri belirtilmiyor. İnternet üzerinde çok farklı değerler bulunduğu için 10 farklı değerin ortalamasına göre değer belirtmek zorunda kaldık. Ayrıca yapılan değerlendirmelerimizde sürücü özelliklerini aynı kabul ederek sürücü kaynaklı hataları yok sayarak araçlara odaklandık.

Stock Nissan GT-R – Koeniggsegg CCX – Porsche 911 Turbo – Mercedes AMG E63

Yarış esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi araçların yarışa başladıkları hız. Bunu şu şekilde bulabiliriz. İki yol çizgisinin arasındaki boşluk 7.5mt uzunluğa sahip, İki araç tam yol çizgisi hizasından diğer yol çizgisi hizasına yaklaşık olarak 2.65 saniyede hareket ediyor. 2.65 saniyede 7.5 metre yol alan bir araç saatte 10km yol alabilir. Yani sonuç olarak araçlar hızlanmaya başlamadan önce yaklaşık olarak 10km/saat hız ile yol alıyorlar. Bu nedenle yarışın durağandan başladığını varsayabilir ve 0-100km, 0-200km ve 0-300km verilerini rahatlıkla kullanabiliriz.

Yarış düz yolda yapıldığı için hızlanma ve maksimum hız verilerini karşılaştırmak daha mantıklı. Yarışın yapıldığı yer Nurburgring pistine benzer bir yer olsaydı o zaman modellerin pistte kaydettikleri değerleri dikkate almamız gerekebilirdi.

Öncelikle yarışta bulunan Nissan GTR’ın stock yani modifiyesiz olduğunu varsayarsak bu modelin 0-200km ve 0-300km maksimum hız değerlerinin Koenigsegg modelinden geride olduğunu görebiliriz. GT-R modelinin 0-100km değeri ise CCX’e göre bir miktar daha iyi.

Diğer taraftan yarışı arkadan takip eden Porsche 911 Turbo modeli stock Nissan GT-R modeli ile oldukça yakın verilere sahip. Her ne kadar biz 911 Turbo’nun S versiyonunu ve Sport Chrono Pakete sahip olan modelini seçmiş olsak da Porsche 911 Turbo‘nun standart modeli stock GT-R ile oldukça yakın teknik verilere sahip.

Sonuçta stock Nissan ile Porsche arasında videoda izlediğimiz kadar fark olmaması gerekiyordu. Yarışta yer alan Mercedes AMG E63 modeli ise Porsche 911 Turbo modelini bu derece geçebilecek verilere sahip değil.

Bu analiz üzerinden ve teknik verilerden sürücülerin de aynı özelliklerde olduğunu varsayarsak;

 • Stock Nissan GT-R modelinin Koenigsegg CCX modelini teknik olarak düz yolda 170-180km hızdan sonra geçmesi mümkün görünmüyor.
 • Koenigsegg sürücüsü çok yüksek hıza çıkmak istememiş olabilir
 • Koenigsegg sürücüsü aracını zorlamak istememiş olabilir
 • Virajlı pist ortamında stock GT-R, CCX modelini geçebilir.
 • Stock Mercedes AMG E63, Porsche 911 Turbo modelini düz kalkışta ve pist ortamında teknik olarak geçemez.
 • Stock Nissan GT-R yaklaşık yarı fiyatına sahip olduğu Porsche 911 Turbo S modeli ile düz yolda baş edebildiği gibi pist ortamında da bu aracı geçebilir.
Nissan GT-R – Koenigsegg CCX – Porsche 911 Turbo S – Mercedes AMG E63S

Modifiyeli Nissan GT-R – Koeniggsegg CCX

Şimdi ise stock GTR modelini bir kenara koyalım, Koenigsegg CCX sürücüsünün ise aracını tamamen sınırlarda ve istekli kullandığını varsayalım. Böyle bir durumda elimizde 3 farklı modifiyeli GTR bulunuyor.  GT-R Nismo Nissan tarafından modifiyeli olarak sunulan özel bir versiyon iken P800 ve Goliath A.B.D’nin Ohio eyaletinde bulunan Switzer firması tarafından modifiye ediliyor ve bu isimler veriliyor. P800 giriş seviyesinin bir üstü yani cadde tipi iken Goliath en üst seviye olan daha çok pist için hazırlanmış bir model.
GT-R Nismo modelinin 0-100km ve 0-200km değerleri CCX’e göre bir miktar daha iyi. Videodaki GT-R tasarımı ise Nismo modelinden farklı. Ayrıca yapılan hızın 300km civarında olduğu düşünülürse Nismo’nun CCX’in gerisinde kalması gerekiyordu. Bu iki nedenden dolayı Nismo liste dışı kalıyor.

Switzer Goliath modelinin kağıt üzerinde CCX’e göre aşırı şekilde iyi performans gösterdiğini görüyoruz. Tüm hızlanma değerleri dikkate alınırsa farkın videodakinden daha fazla olması gerekiyordu. Bu nedenle bu GT-R modelinin en üst seviye modifiyeli Goliath olmadığını tahmin edebiliriz.

Diğer taraftan Switzer P800 modelinin 0-100km, 0-200km ve 0-300km hızlanma verileri CCX modelinden daha iyi ancak veriler birbirlerine oldukça yakın. Ancak P800 modelinin son hızı daha düşük. Yarışın 300km hıza doğru sonlandığını ve iki araç arasında oluşan farkın birbirlerine çok uzak olmadığını düşünürsek bahsi geçen GT-R modelinin P800 tarzında bir güce sahip olduğu açıkça anlaşılabilir.

Bu analiz üzerinden ve teknik verilerden sürücülerin de aynı özelliklerde olduğunu varsayarsak;

 • Giriş seviyesinden bir üst modifiyeye sahip olan GT-R P800 modeli CCX modelini 320-330km hıza kadar geçebilir. 
 • Yaklaşık 400km maksimum hıza sahip CCX, 320km sonrası GT-R P800 modelini geçer.
 • Üst düzeyde modifiye edilmiş bir GT-R Goliath, Koeniggsegg CCX modelini her hızda ve yol tipinde  rahatlıkla geçebilir.
 • GT-R P800, CCX modelinin 5’de birinden daha ucuz olmasına rağmen bu modelle rahatlıkla baş edebiliyor. 
Nissan GT-R, Nissan GT-R Nismo, Switzer P800, Switzer Goliath
Nissan GT-R modelleri ve Super Sport Rakipler
Yukarıdaki analizimizde 800hp güce sahip giriş seviyesi üstü modifiyeli bir Nissan GT-R modelinin Koenigsegg CCX modelini geçebileceğini kanıtladık. Aşağıdaki listemiz ise dünyanın en hızlı ve pahalı seri üretim aracı sayılan Bugatti Veyron ile başlıyor ve seçtiğimiz çeşitli Super Sport araçlarla devam ediyor. 
Tablodaki veriler karşılaştırıldığı zaman;
 • Nissan GT-R Goliath dünyanın en hızlı seri üretim arabası Bugatti Veyron Super Sport’un 11’de biri fiyata sahip ve son hız değeri hariç tüm hızlanmalarda bu modeli geçebiliyor. 
 • Nissan GT-R P800 modeli Ferrari 488GTB, Lamborghini Huracan LP610-4, Audi R8 Plus ve McLaren 570S modellerinden ortalama %35 daha ucuz ve bu araçlardan daha hızlı. 
 • Nissan GT-R P800 modeli Lamborghini Aventador LP 750-4 modelinin 3’de biri fiyatına sahip ancak her ikisinin performansları neredeyse aynı.

SONUÇ
Nissan GT-R modeli stock olsun yada olmasın Super Sport modellerle performans ve fiyat olarak karşılaştırıldığı zaman adeta kelepir olan bir otomobil. Stock hali ile bile benzer performansa sahip olan en yakın rakibine göre bile yarı fiyata satılan Nissan GT-R nam-ı diğer Godzilla kendisine için söylenen her türlü övgüyü hak ediyor. 
Görünüm itibariyle Super Sport bir araçtan daha çok mükemmel modifiye edilmiş bir Coupe gibi görünen GT-R modelinin elde ettiği başarıda kasasının bu şekilde olmasının da payı var. Super Sport araçların rüzgar direnç katsayısı (Cw-Cd) 0.30 değerinin altına inemezken GT-R modelinin 0.26 gibi oldukça iyi bir değere sahip olması büyük başarı. 
Hızlanma ve son hız değerlerini bir kenara koyarsak Almanya’da bulunan ve bu tip araçlar için referans kabul edilen virajlı Nürburgring Pisti’nde elde edilen çoğu rakibinden daha iyi muhteşem tur zamanları GT-R modelinin ne derece iyi bir yol tutuşa ve viraj kabiliyetine sahip olduğunu gösteriyor. Tüm bu veriler ve sonuçlar Nissan GT-R’ın gerçek bir Super Sport olduğunu ve pahalı Alman ve İtalyan rakiplerinin onu görünce titremesi gerektiğini açıkça gösteriyor. Ayrıca GT-R modelinin 4 koltuklu olduğunu hatırlatıyor ve bu konudaki tek rakibinin Porsche 911 olduğunu belirtmek istiyoruz.

Facebook Comments