Aynı motor aynı performans mı?

Audi ve Lamborghini VW grubu’na ait 2 farklı marka ancak bazı modellerinde aynı motoru kullanıyorlar. Bu 5.2 litre hacminde atmosferik V10 motor 610hp güce ve 560nm torka sahip bir ünite.ve Lamborghini Huracan modelinde ve yakın zamanda yenilenen Audi R8 Plus modelinde kullanılıyor.

Ayrıca ikisi de AWD çekiş sistemine ve 7 ileri DSG şanzımana sahip. Kısacası her iki aracın kasası havaya kaldırılsa neredeyse aynı şeyleri görmek mümkün. Diğer taraftan Audi R8 Plus 1454kg ağırlığa sahipken Lamborghini Huracan 32kg daha hafif ve 1422kg ağırlığa sahip. Her iki modelin fabrika verisi 0-100km hızlanması 3.2 saniye ancak Audi’nin maksimum hızı saatte 5km daha yüksek ve 330km olarak belirtiliyor. Lamborgnini’nin maksimum hızı ise saatte 325km. Audi’nin daha ağır olmasına rağmen hızının daha yüksek olması aerodinamik özelliklerinin daha iyi olduğu anlamına gelebilir. 
Böyle etkileyici 2 aracın kalkış yarışı yapması ve doğru sonuç alınabilmesi için ise sürücülerinin sürüş tarzlarının ve kilolarının da benzer olması gerekiyor. Aynı araçlar bile seçilse farklı özelliklerdeki sürücülerle sonuç da farklı çıkabilir. Bu nedenle birbirine bu kadar yakın iki araçta final burun farkı ile sonuçlanabilir.

Facebook Comments