Toyota GT86 makyajlandı ve motoru güçlendi

Toyota’nın Subaru ile beraber geliştirdiği ve oldukça sportif sürüş karakterine sahip olan modeli GT86 makyajlandı ve motoru da güçlendi. Ülkemizde de satılmakta olan bu özel modelin sürüş özelliklerinin ise bir çok spor aracı gölgede bırakabilecek kadar iyi olduğu zaten biliniyor.

Makyaj operasyonu sonrasında görünüm olarak artık daha sportif ve agresif görünen modelin ön kısmında ledli gündüz farları ve tamponu yenilenirken arka kısımda öne benzer bir şekilde arka tampon ve stop grubu yenilenmiş ancak önde yapılan operasyon kadar belirgin değil. Ayrıca yeni eklenen jant seçenekleri ile de tazelenme hissi pekiştirilmiş. Aracın içi ile ilgili her hangi bir fotoğraf bulunmasa da daha yoğun kullanılacak olan alcantara kaplamalar ile kabindeki sportif hissin daha da artması bekleniyor.
Toyota GT86 modelinin motorunda ise makyajla beraber bir miktar güç ve tork artışı sağlanmış. 2.0 litre boxer atmosferik-benzinli motorun gücü 5ps artışla 205ps’e torku ise 7nm artış ile 212nm’ye yükselmiş. Bu rakamlar günümüz güç savaşlarında küçük gibi görünebilir ancak motorun atmosferik olması işleri oldukça sınırlıyor. Ayrıca manuel şanzıman oranları daha sportif kullanım için elden geçirilerek değiştirilmiş. Güç artışı öncesi 0-100km hızlanması 8.2saniye ve maksimum hızı da 210km/saat olan modelin bu verilerinin 8 saniye ve 212-213km/saat olarak iyileşmesi beklenebilir. 
Performans olarak harikalar yaratmıyor gibi görünen modelin verdiği his ise kağıt üzerindekinden çok daha fazla. Bunu aracı kullanan herkes büyük bir iştahla sürekli belirtiyor. Modelin en büyük iddiası ise go-kart benzeri yol tutuş özellikleri ve kullanım hissi olarak öne çıkıyor. Bu hissi daha da arttırmak isteyen Toyota mühendisleri süspansiyon sistemini daha iyi kontrol ve çeviklik için elden geçirerek iyileştirmişler.
Aslında safkan bir sporcu olan Toyota GT86 ve ikizi Subaru BRZ modelleri 2.0 litre motor hacmi nedeniyle ülkemizde 58.700Euro + 1760TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor (yaklaşık 195.000TL) bu nedenle de maalesef hak ettiği ilgiyi de göremiyor. Bu tip bir aracı alacaklar genellikle değerini ve özelliklerini çok iyi bildikleri için tercih ediyorlar. 200.000TL’yi cebinden çıkarmayı göze alan kişiler ise genelde Alman premium markaları tercih ediyorlar. 

Facebook Comments