Audi A8L Limuzin tanıtıldı

Audi markası yenilenmesine az bir zaman kala A8 modeline Avrupalı müşteriler için çok özel ayrıca çok uzun bir versiyon ekledi. Oldukça uzun olan yapısı ile devasa bir görünüme sahip olan modelin fiyatı ise henüz belli değil ancak tek bir müşteri için yapıldığı söylentiler arasında bulunuyor ve bu müşterinin kim olduğunu herkes gibi biz de çok merak ettik.

Audi A8 Long modelinin daha da uzatılması ve üçüncü bir koltuk sırası eklenmesiyle elde edilen bu extended yani uzatılmış versiyonda en dikkat çekici nokta ise 3 koltuk sırasının da aynı yöne bakıyor olması olarak gösterilebilir. Limuzin modeller de genellikle arka iki sıra birbirlerine bakar ve bu sayede daha ferah bir yaşam alanı yaratılabiliyor. 

Diğer taraftan orta koltuk sırasının ters dönük olmaması aracın 3. bir kapısı olmasına neden oluyor. Çok da alışıldık bir durum olmayan bu koltuk sırası aracın biraz “Nisan 1” şakası gibi görünmesine neden olmuş. Ancak bu sayede tüm koltuk sıralarına yolcular kendi kapılarından inip binebilecekler. Bize göre böyle ilginç bir yapının tercih edilmesinin nedeni dolmuş mantığı ile birden fazla kişiye tek bir otomobil hizmeti sunmak gibi görünüyor. Avrupa’da yaygın olan limuzin servisi vermek isteyen kiralama firmalarının talebi doğrultusunda böyle bir araç tasarlanmış gibi görünüyor. Başka türlü bu tip bir dizilim limuzin mantığına uymuyor. 
Aracın boyutları ise gerçekten de çok abartı. 6.36mt uzunluğu ile oldukça uzun bir boya sahip olan modelin dingil aralığı ise tam 4.22metre. Bahsettiğimiz bu açıklık iki jantın merkezlerinin arasındaki mesafe kadar ve neredeyse bir VW Golf’ün uçtan uca boyu ile aynı. Devasa boyutlarına rağmen yoğun bir şekilde alüminyum malzeme kullanılması sayesinde aracın ağırlığı 2418kg’da tutulabilmiş. Bu arada Mercedes’in en büyük ve pahalı modeli olacak olan Maybach S600 Pullman modelinin boyunun 6.5mt ve ağırlığının ise 4 ton civarında olduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz. Yani Audi A8L Extended boyutlarına göre çok da ağır bir otomobil değil.

Ağırlığının abartı olmaması sayesinde modelde Audi’nin diğer modellerinde de kullandığı 3.0 litre V8 turbo-benzinli 310ps güce ve 440nm torka sahip motor yer alıyor. Kasasına göre oldukça mütevazi olan bu motor sayesinde 0-100km hızlanması 7.1 saniyede gerçekleşiyor. Aracın son hızı ise saatte 250km ile sınırlandırılmış. 

Facebook Comments