Opel Astra 25 yıl önce nasıldı? Şimdi nasıl?


1991 yılında üretilmeye başlanan ve Kadett modeli yerine gelen Opel’in C segmenti HB yani Kompakt HB modeli Astra’nın ilk üretim tarihi üzerinden 25 yıl geçti. Dünya çapında ve ülkemizde oldukça sevilen ve başarılı bir model olarak öne çıkan Astra, tanıtılan son kasası ile adeta kabuk değiştirdi ve gerek görünümü gerekse de boyutları ile bambaşka bir otomobil haline geldi. 

İlk üretilen modeller Astra F kasa koduna sahipti ve 2015 yılında tanıtılan en son model ise Astra K kasa kodu ile isimlendiriliyor. F, G, H, J ve K olarak toplamda 5 farklı jenerasyonu bulunan modelin tüm kasa tipleri ülkemizde oldukça iyi satış rakamlarına ulaştı. Öyle ki Opel modelleri arasında her zaman en fazla satış yapan Astra olurken kendi sınıfında da genellikle ilk 5 içerisinde yer aldı. Bu durum sadece Türkiye’de değil satıldığı diğer ülkelerde de genellikle bu şekilde gerçekleşti. Sonuç olarak Opel’in belki de en önemli modeli uzun zamandır Astra diyebiliriz.


Diğer taraftan bize göre ilk piyasaya çıkan ve 1995 yılında makyajlanan Astra F modeli bu serinin içerisinde gerek tasarımı gerekse de tekniği ile özel bir yere sahipti. Makyajlandığı yıl oldukça güncel bir görünüme kavuşan ve yeni teknolojiye sahip çevreci motorları ile dikkat çeken model sınıfının en gözdeleri arasında yer alıyordu. Aşağıda 1991 yılında ilk tanıtılan makyajsız kasayı görebilirsiniz.
1991 Opel Astra 
Ayrıca Astra F kasasında çok özel ve akıllarda yer etmiş bir sportif bir model de bulunuyordu. GSi yani Grand Sport injection kısaltmasının yaratıcısı Opel, 1987 yılında 2.0 litre hacminde 16 valfli 150ps güce ve 196nm torka sahip C20XE kodlu motoru piyasaya sürdü. Bu motor oldukça performanslı ve dayanıklı bir motordu ve Opel’in başta Astra GSi olmak üzere Vectra GT ve Calibra modellerinde kullanıldı. Cosworth tarafından da elden geçirilen bu motor esas olarak yarış modelleri için tasarlandı ve modifikasyona yatkınlığı ile ün saldı. Günümüzde hala bir çok hayranı olan bu ünite en çok da 1991 yılında üretilmeye başlanan Opel’in kompakt modeli Astra’ya yakışmıştı. Hafif kasanında etkisi ile Astra 100km hıza 8 saniyede hızlanabiliyor ve maksimum 220km’ye çıkabiliyordu.
Gövdede kullanılan aerodinamik aksesuarlar ise oldukça sportif bir görünüme sahipti. Farklı ön tampon ve panjur tasarımı, arka cam üstü spoyler, yan etek spoylerleri ve modele özel 16 inch çapında jantlar aracı diğer Astra modellerinden tamamen ayırıyordu. Aracın içinde ise 3 kollu spor direksiyon, spor koltuklar ve özel kumaş kaplamalar farklılık yaratıyordu. Aşağıda gerek tasarımı gerekse de performansı ile çok beğenilen 1991-1994 yılları arası üretilen GSi modelini görebilirsiniz.

1991 Opel Astra GSi

Ancak 1995 yılında yapılan makyaj operasyonu nedeniyle Astra GSi hem 150ps gücünde motorunu hem de sportif görünümünü kaybetti. Aynı motorun ehlileşen bir versiyonu olan Ecotec 136 ps gücünde motor kaputun altında yerini aldı ve performansta da düşüş meydana geldi. Ayrıca aracın gövde aksesuarları da motoru gibi yalınlaştı. GSi modeline özgün ön panjur değişti ve diğer Astra modelleri ile aynı panjur kullanılmaya başlandı. Bu değişikliklerden sonra model özgünlüğünü kaybetti ve satışları düştü.

Ölçü karşılaştırması

Aradan geçen 25 yılda Astra modelindeki büyüme gerçekten de dikkat çekici. Özellikle boyu ciddi anlamda uzamış ve fark yaklaşık %7.9 civarında. Bu nedenle günümüz Astra modeli zamanında bile uzun sayılabilecek bir boya sahip bir üst sınıfta yer alan 1991 Vectra’ya oldukça yaklaşmış. Ayrıca 1991 Vectra’dan hem 10cm daha geniş hem de dingil aralığı yaklaşık 7 cm uzun. Bu veriler bize 2016 Astra modelinin iç hacminin bagajı saymazsak 1991 Vectra’dan daha büyük olduğunu işaret ediyor. 
Diğer taraftan Astra’nın bir alt sınıfı Corsa modelinin günümüz ölçülerine bakacak olursak 1991 Opel Astra ile ortalama olarak aynı ebatlara sahip olduğunu görebiliriz. Boyu ve dingil aralığı az bir miktar küçük olsada genişliği ve yüksekliği daha fazla. Tüm bu ölçülerden ise günümüz Astra modelinin 1991 model Astra F modeline göre ortalama olarak % 6.5 büyük olduğu ortaya çıkıyor. Diğer tüm markalarda olduğu gibi Opel modelleri de hızlı bir şekilde büyüyor denilebilir.

1995 Opel Astra F – 2016 Opel Astra K boyutlar
Teknik karşılaştırma

Her ne kadar 25 yıl önceki modele göre başlık atmış olsak da gerek görünüm gerekse de teknik veriler olarak 1995 yılında makyajlanan Astra F üzerinden gitmeyi tercih ettik. Bunun nedeni ise ülkemizde en çok satılmış seçenek olan 1.6 16V Ecotec motorun makyajlı modelde bulunuyor olması olarak gösterebiliriz. Zamanının en verimli motorlarından birisi olan bu motor üstten çift egzantrik sistemine ve elektronik yakıt enjeksiyonuna sahipti. Güç/ağırlık oranı zamanı için bile iyi bir değere sahipti ve bu sayede seri bir otomobil olarak da anılıyordu. 
Bu motor ile karşılaştırmak için ise günümüzde en alt seçenek olarak satılan 1.0 litre 3 silindirli turbo-benzinli motoru seçiyoruz. Bu motor 105ps güce ve 170nm torka sahip. Her iki motorun da güç ve tork verileri birbirlerine oldukça yakın ancak aradan geçen 20 yıldan sonra teknolojinin de ne büyük oranda geliştiği ortada. Özellikle Güç/hacim oranı 1991 yılında 63ps/lt iken günümüzde bu oranın 105ps/lt olduğu görünüyor. Yani birim hacim başına üretilen güç neredeyse 2 katına çıkmış. Tork/hacim oranı ise artmış ancak Güç/hacim kadar dikkat çekici değil.
Tüm bu veriler sonrası performans değerlerine baktığımız zaman 2016 modelin bir miktar daha iyi olduğunu görüyoruz. Ancak oranların bu derece iyi olmasından sonra daha iyi performans verileri beklenebilirdi. Bunun en büyük nedeni ise 2016 Astra modelinin 1995 modele göre yaklaşık %16.3 oranında daha ağır olması olarak gösterilebilir. Tüketim olarak ise 2016 Astra verileri ortalama olarak %36 daha düşük. Bu da bir miktar daha iyi bir performansa sahip olmasına rağmen kağıt üzerinde çok daha az yakıt tükettiği anlamına geliyor. Yani motor verimi 20 yıllık süreçte ciddi oranda artmış da diyebiliriz. 
Not: 1995 model Opel Astra’nın teknik verileri 4 farklı kaynaktan kontrol edilmiştir. Ancak kaynaklar arasında küçük farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle Opel Astra F katalog verileri arasında bir miktar değişiklik olabilir. 

Görünümler

1995 Opel Astra F – 2016 Opel Astra ön görünüm
1995 Opel Astra F – 2016 Opel Astra yan görünüm
1995 Opel Astra F – 2016 Opel Astra arka görünüm

1995 Opel Astra F – 2016 Opel Astra kokpit görünümü

  

Facebook Comments