Toyota Corolla; Gelmiş geçmiş en çok satılan otomobil modeli

Şüphesiz C segment denildiğinde akla gelen ilk isimlerden birisi Corolla. Özellikle 7. Nesil olarak bilinen E100 kasa kodlu modelin bir çok kez çevrenizde “efsane kasa” olarak adlandırıldığını duymuşsunuzdur. Peki insanların onu efsane olarak nitelendirmelerinin sebebi nedir ? Gelin bu konuyu detaylıca masaya yatıralım.

lk olarak Ekim 1966 yılında tanıtılan Toyota Corolla, aradan geçen 48 yılın ardından günümüze kadar 40 milyondan fazla üretilmiştir. 2015 yılı itibariyle 11. jenerasyonu piyasaya çıkmıştır. Dünyada Türkiye’de dahil olmak üzere 12 farklı ülkede üretimi devam etmektedir. Sağlamlığı ve sorunsuz olması sayesinde sadece en çok üretilen modellerden birisi olmakla kalmamış ayrıca Toyota’nın en sevilen ve güvenilen markalardan birisi olmasını da sağlamıştır. Corolla kelimesi İngilizce de çiçeklerden yapılan taç demektir. (Aşağıda günümüzde üretilen hariç 10 farklı jenerasyon Corolla modeli görülebilir)
Japon araçlarında genel bir kanı onların sorunsuz oldukları yönündedir. Uzun ömürlü motor ve yürüyen aksam, kullanılan malzemelerin dayanıklı materyalden üretilmiş oluşu, sağlam ve dayanıklı kaporta aksamı Corolla denince akla ilk gelen özelliklerden birisidir. Günümüzde dahi hala dizel modelleri dışında aşırı beslemeyle tanışmamış olan (T-Sport modeli hariç) bu geleneksel otomobilde şüphesiz markanın ilk önceliği müşterilerini can sıkan arızalarla uğraştırmamak. Toyota’nın arıza çıkarmayan otomobil algısını sürdürebilmesi için çok çalışmaya devam etmesi gerek. Özellikle geçtiğimiz yıllarda yaşanan gaz pedalının takılı kalma problemi ve milyonlarca aracın geri çağırılması bu itibarına büyük bir darbe vurmuştu.
Toyota’nın özellikle Corolla modeli ile ulaşmaya çalıştığı müşteri kitlesi genel olarak orta yaş ve üzerisidir. Her ne kadar son modelde tasarım konusunda Keen Look felsefesi ile daha genç bir kesime hitap etmek istese de satış analizleri bu gerçeği gözler önüne sermektedir. Corolla ve diğer çoğu Toyota modelinde debriyaj pedalının yumuşaklığı sürücülerin dikkatini çeken ilk noktalardan birisi olmuştur. Direksiyonun yumuşaklığı ise debriyaj pedalının rahatlığıyla birleştiğinde otomobili özellikle şehiriçi kullanımda kullanmak oldukça kolaylaşmaktadır. Her türlü donanımın elinizin altında oluşu, basit kontrolleri ve diğer tüm niteliklerinden dolayı Corolla özellikle yaş grafiğinde daha üst kısımda yer alan müşterileri hedef alıyor diyebiliriz.
  • En çok eleştiri alan yönleri
Özellikle segmentinde en çok Golf ile kıyaslanan Corolla için eleştirilerin odağı motor seçenekleri. Yıllardır geliştirilerek kullanılmaya devam eden 1.6 litrelik Valvematic VVTI benzinli motor eski olduğu ve daha düşük hacimli aşırı beslemeli bir motor tipine geçilmesi gerektiği sebepleriyle eleştirilmektedir. Eleştirilerin genel odaklarından diğeriyse 1.4 litrelik 90 beygir güç üretebilen D4D dizel motor seçeneği. Bu motorun rakiplerinden performans anlamında oldukça geri kaldığı ve artık en az 1.6 litrelik daha güçlü bir dizel motora geçilmesi gerektiği bir gerçek. Motor yelpazesi haricinde aracın son neslinde konsol tasarımı da oldukça eleştirilen bir diğer nokta.
  • 11. Nesil (E170-Son kasa) Corolla
Son nesilde (11.Nesil)  0.27 cd olarak belirtilen sürtünme katsayısı Toyota’nın en çok ön plana çıkarttığı yönlerinden birisiydi. En büyük rakibi Golf 7 ile aynı sürtünme katsayısına sahip. Bu nesilde segmentinin en hafif sedan araçlarından birisi olan (1200-1280kg) Corolla düşük sürtünme katsayısı ve hafifliği ile hem daha düşük emisyon değerleri yakalamayı hem de daha düşük yakıt tüketimini hedeflemiş. Son nesilde en çok eleştirilen yönlerden birisi arkada torsiyon çubuğuna yer verilmiş olmasıydı. Ancak yumuşak ayarlı süspansiyon sistemiyle bu yöndeki açık kapatılmaya çalışılmış. Aynı zamanda bu nesil ile Toyota daha genç bir kullanıcı kitlesini hedef alacak daha sert çizgilere sahip Keen Look tasarım anlayışıyla rakipleri karşısına çıkmıştır. Model geçtiğimiz yıl makyajlanmıştır.
  • 7. Nesil (E100) Corolla
Türkiye’de oldukça büyük bir hayran kitlesi bulunan bu model 1992 yılında üretilmeye başladı. Ülkemizde ise 1994 yılında Toyota’nın Adapazarı fabrikasında üretilmeye başlanmış olan araç Toyota markasının Türkiye’de ürettiği ilk model olma unvanını taşıyor. Yerden yüksekliği ile dönemin yollarına oldukça uyum sağlayabilen Corolla az donanım az sorun mantığıyla yola çıkılarak tasarlanmıştı. Araç geniş iç hacim, yeterli bagaj hacmi ve hafif ağırlığı sebebiyle (yaklaşık 950-1000kg) sunduğu yeterli performansla kısa sürede yüksek satış rakamlarına ulaşmıştı. 7. nesil Corolla’nın hala yüksek ikinci el piyasasına sahip olmasının temel sebepleri eskitilmesi zor, LPG’ye uyumlu, sorunsuz bir model olmasıdır. Yaklaşık 25 yıllık bu modelde hala iç mekanda kullanılan malzemelerin neredeyse ilk günkü kondisyonunda kalabilmesi takdir edilesidir. Aynı zamanda model Euro Ncap testlerinde 3 yıldız alabilmeyi başarmıştı. Yakın dönemde E36 BMW’nin 2 yıldız alabildiğini düşünürseniz bu oldukça iyi bir başarıydı.
  • Corolla T-Sport
Toyota’nın 1.8 Litrelik motor hacmine sahip kompresör beslemeli hatchback karoserli T-Sport modeli 2001 yılında üretilmeye başlanmıştır. 2006 yılına kadar üretilmiş olan 225 beygir üreten bu model, alt devirde kompresör üst devirde ise değişken supap zamanlamasıyla (VVTI) 6.7 saniyede 100km/h hıza çıkabiliyordu. Kaputunun altında bulundurduğu motor döneminin en verimli üç motorundan birisi seçilmişti. Standart hatchback Corolla’dan görüntü itibariyle küçük farklar harici detaylı bir görünüm farkı yoktu. Çoğunlukla 3 Kapı olarak üretilen bu modele ülkemizde de rastlamak mümkündür.
Hazırlayan: Mehmet Yasin Gülseven