Porsche Cayman makyajlandı, ismi de 718 Cayman oldu

Porsche’nin spor modellerine giriş modelleri olan Boxter’dan sonra Cayman modeli de  makyajlandı. Makyajla beraber isminin önüne 718 rakamını alan model ayrıca yeni 4 silindirli turbo beslemeye sahip motorlara kavuştu. Bu modelin down-sizin operasyonuna uğraması Porsche’nin gelecek planları hakkında bize fikir verebilir. 

Porsche müzesi gezisi için tıklayınız

Aslında 718 sayısı Porsche için hiç de yabancı değil. 1958-1962 yılları arasında üretilen 2 kişilik bu modelde aracın ortasında konumlanan 1.5 litre hacminde 4 silindirli 150ps gücünde bir motor bulunuyordu ve yarışlar için üretiliyordu. 545kg ağırlığındaki bu özel araç 250km hıza ulaşabiliyordu. Porsche Cayman ve Boxster uzantısını geriye atıp 718 rakamının geri dönüşüyle efsane modelin adını yaşatmaya kararlı olduğunu gösterdi.

Makyajlanan Boxster modelinin dış görünümündeki değişiklikler ise makyajsız kasa ile yan yana geldiği zaman anlaşılabilecek düzeyde gerçekleşmiş. Ön ve arka lamba grubu elden geçirilmiş ve aracın geneline ince dokunuşlar yapılmış ve bu sayede daha keskin bir görünüm elde edilmiş. İç kısmında ise yenilenen direksiyon simidi ve bilgi-eğlence sistemi dikkat çekiyor.

Asıl önemli gelişme ise atmosferik motorların terk edilmesi ile olacak. Hatırlanacağı gibi Porsche 911 modeli yakın zamanda makyajlanmış ve makyajla beraber Carrera modelinde atmosferik motorlar terk edilerek hacim düşüşüyle beraber turbo besleme kullanılmaya başlanmıştı. 718 modeli ile beraber atmosferik olarak sadece 911 GT3, 911 GTS ve yeni tanıtılan sınırlı sayıda üretilecek serinin en üstü 911R modelleri kalacak ve bu gidiş devam ederse Porsche ürün gamında 4-5 seneye atmosferik motor kullanan model kalmayacak gibi görünüyor. 
Diğer taraftan motordaki yenilikler sadece turbo eklenmesi ile sınırlı değil. Boxer motor düzeni tüm hacimlerde devam ederken 6 silindirli motorlar yerini 4 silindirli motorlara bırakıyor. 2.0 litre hacmindeki motorlar en büyük yenilik olarak karşımıza çıkarken 2.7 litre hacmindeki atmosferik motorun yerini alıyor ve bu motora göre 35hp daha güçlü ve 100nm daha fazla tork sahip. Giriş motor seçeneği 2.0 litre 4 silindir boxer turbo-benzinli 300ps güce ve 380nm torka sahip motor olurken, bu motor 0-100km hızlanmasını PDK otomatik şanzıman ve Chrono paket ile 4.7 saniyede tamamlayabiliyor ve 272km maksimum hıza ulaşabiliyor.Hızlanma değeri yerine geldiği 2. litrelik motora göre 0.8 saniye daha iyi.
Cayman S modelinde ise 3.4 litre hacmindeki atmosferik motorun yerine ise 2.5 litre 4 silindir boxer değişken geometrili turbo-benzinli 350ps güce ve 420nm torka sahip motor gelirken, bu motor 0-100km hızlanmasını PDK otomatik şanzıman ve Chrono paket ile 4.2 saniyede tamamlayabiliyor ve 283km maksimum hıza ulaşabiliyor.Hızlanma değeri yerine geldiği 3.4 litrelik motora göre 0.6 saniye daha iyi. Yeni motor 3.4 lt atmosferik motora göre 35hp daha güçlü ve 60nm daha fazla tork üretiyor.

Bir süre önce çıkan bazı söylentilerde 1.6 litre hacminde 4 silindirli 200hp gücünde bir motordan daha bahsediliyordu ancak bu kadar sert bir down-sizing yani hacim küçültme operasyonunun Porsche markasına yakışmayacağını ve şimdilik imkansız olduğunu da belliydi. Bu tip bir motor belki 3-4 yıl sonra yenisi tanıtılacak olan 718 modelinde elektrikli motor ile beraber Hybrid sisteminde kullanılabilir.

Facebook Comments