Mercedes E Sınıfı 23 yıl önce nasıldı? Şimdi nasıl?

Mercedes’in en önemli modellerinden birisi olan E Sınıfı yakın bir zaman önce yenilendi ve jet hızı ile ülkemizde satılmaya başlandı. E segmentinde genellikle ezeli rakipleri Audi A6 ve BMW 5 Serisi ile kıyasıya rekabet eden modelin konfor özellikleri öne çıkıyor. Geçmiş yıllardan beri tüm dünyada büyük ilgi çeken modelin ülkemizde de sayısız hayranı bulunuyor.

1993 yılı öncesinde 200, 230, 200E, 230E, 300E gibi motor odaklı uzantılarla tanımlanan model daha sonra değişen trendlerle beraber 1993 yılından beri “E Class” yani “E sınıfı” olarak adlandırılmaya başlandı. Motor eki de E harfinden sonra geldi. Ayrıca bu işlemin yapıldığı 1993 yılında model makyajlandı. Diğer taraftan günümüzde C, E ve S sınıfları birbirlerine tıpatıp benzedi. Rusların iç içe geçmiş tahta bebeklerine verilen isim ile adlandırılmaya başlanan bu Matruşka bebek trendi artık günümüzün bir tasarım gerçeği haline geldi. Ancak 80’li ve 90’lı yıllarda durum daha farklıydı ve çok daha özgün modeller ortaya çıkıyordu. Şüphesiz ki Mercedes W124 kasa E Serisi de bunlardan birisiydi.
Ölçü Karşılaştırması
Ölçüler kısmında boyutlardaki değişimi daha net görebilmek için hem W124’ün döneminde bulunan ve bir üst sınıfta yer alan S sınıfını hem de bir alt sınıfta yer alan günümüz C Sınıfını karşılaştırmaya dahil ediyoruz. Günümüzde yer alan E sınıfı 23 yıllık dönemde 4 farklı ölçünün ortalaması alındığı zaman %4.5 oranında büyümüş. Öyle ki geçmiş dönemin S sınıfı ile arası neredeyse kapanmış bile diyebiliriz. Hatta bir sonraki E Sınıfının 1992 model S Sınıfı ölçülerini yakalayabilir varsayımını bile yapabiliriz. 
Diğer taraftan günümüz C Sınıfının, uzunluk hariç diğer tüm ölçülerde 1993 model W124 kasa E Sınıfını geçtiğini de tablodan açıkça görebiliriz. Bu da D Segmentinde bulunan araçların giderek E Segmentinde bulunan araçların ölçülerine yaklaştığını gösteriyor. Daha önce yaptığımız geçmiş dönem-günümüz Ford Mondeo karşılaştırmasında  da bunu açıkça görmüştük.
Teknik Karşılaştırması
Aradaki çeyrek asır farkı daha rahat görebilmek için uzantıları ve motor hacimleri aynı olan E200 modellerini karşılaştırmayı uygun gördük. Her iki model de 2.0 litre 4 silindirli 16 supaplı ve bulundukları dönemin giriş seviyesi benzinli motorlarına sahipler. Yapı olarak tek farkları 1993 model de hava emişi atmosferik olarak gerçekleşirken 2016 modelde hava emişi turbo ile aşırı olarak gerçekleşiyor. Ancak tabii ki fark sadece hava emiş tipiyle sınırlı değil. Temel motor yapısı benzer olsa da teknolojik gelişmeler çok ciddi. 
Bu farklılıklar tablodan da açık bir şekilde görünüyor. 2016 E Sınıfı yaklaşık 250kg daha ağır bir araç fakat turbo beslemenin de etkisi ile daha fazla güç ve tork üretiyor. Ancak aradaki güç farkı çok fazla sayılmaz. Bu güç turbo motora sahip 2.0 litre bir araç için düşük bile sayılabilir. Güç/ağırlık oranının düşük sayılabilecek bir oranda artmasından da bu anlaşılabilir. Esas olarak bir motorun kasaya göre performansını bu değer ile kontrol etmek en mantıklısı diyebiliriz. Diğer taraftan hacmine göre çok iddialı bir güce sahip olmamasına rağmen performans ve tüketim olarak güç/ağırlık oranının çok üstünde bir oranla 1993 E Serisi’ne göre hissedilir derecede daha iyi performans verilerine sahip olduğu görülebilir. 
Ayrıca Hem daha ağır, hem de daha güçlü olmasına rağmen ortalama tüketim değeri 1993 modele göre üçte bir oranında daha düşük. Bu durumda sadece motorun değil daha verimli çalışan 9 ileri otomatik şanzımanın da etkisi oldukça büyük. Ayrıca daha aerodinamik yapının ve günümüz lastik teknolojisinin de verimli ve uyumlu çalışmada payı yadsınamaz. Günümüz E Serisi 0.23 Cd değerine sahipken 1993 E Serisi 0.28 değerine sahip. 0.28 değeri dönemi için çok iyi sayılabilir ancak 0.23 değeri günümüz için bile muhteşem bir değer.
Not: Rüzgar direnç değeri (Cd) motor tipine ve lastik ölçüsüne göre değişmektedir ve serilerde bulunan en düşük değerler alınmıştır. Ayrıca 1993 E200 modelinin tüketim değerlerinde farklılıklar bulunabilir.

Görünümler
Facebook Comments