BMW 4.18i Coupe mi? Mercedes C180 Coupe mi?

Alman BMW markası ülkemizdeki hacim bazlı vergi engelini aşmak için 2015 yılında 4 Serisi Gran Coupe modeline kendi tasarımı 1.5 litre 3 silindirli turbo benzinli 136ps güce sahip motorunu entegre etmişti ve ismini de 4.18i Gran Coupe olarak belirlemişti. Bu sayede modelin satışlarını ciddi anlamda yükseltti. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Mercedes C Sınıfı Coupe ise 1.6lt 4 silindirli turbo-benzinli motoruyla 2016 yılı başında satılmaya başlanmıştı. Mercedes’i bu alanda boş bırakmak istemeyen BMW, 4.18i Coupe modelini tanıttı ve Mart ayı sonundan itibaren de siparişleri alıyor. İlk teslimatlar ise bu ay içerisinde başladı.

Fiyat
BMW 4.18i Coupe modeli ilginç bir şekilde Gran Coupe modelinden neredeyse %10 daha düşük fiyata satılıyor (2.0d motordaki fark çok daha düşük) ve bu da onu Mercedes C180 Coupe karşısında yaklaşık 13.000TL daha ucuz bir model haline getiriyor. Ayrıca BMW’nin sunduğu M Sport Paket standart 4.18i Coupe modeline eklenirse baz olarak sunulan Sport pakete sahip olan C180 Coupe ile yaklaşık aynı fiyata sahip olmasını sağlıyor. C180 Coupe’nin en üst donanım seçeneği olan AMG paket tercih edilirse ekstradan 20.600TL ödemek gerekiyor. Bu paket de eklenirse fiyatı M pakete sahip 4.18i Coupe’nin yaklaşık 20.000TL üzerine çıkıyor ki bize göre bu çok yüksek bir fiyat farkı sayılır. Burada BMW’nin çok büyük bir avantajı bulunuyor. Bu arada 170ps güce sahip BMW 3.20i ED baz fiyatının 147.4000TL olduğunu hatırlatmakta fayda var. Daha güçlü bir motora sahip olsa da fiyatı neredeyse 4.18i Coupe modeli ile aynı.

Renault Talisman-VW Passat-Ford Mondeo-Skoda Superb-Opel Insignia Karşılaştırması

BMW 4.18i Coupe – Mercedes C180 Coupe fiyat karşılaştırması
Boyutlar
Her iki aracın da boyutları birbirlerine oldukça yakın olsa da BMW daha geniş ve alçak, Mercedes ise daha uzun ve yüksek. Ayrıca Mercedes’in iz genişliği daha fazla. Bu veriler eşliğinde her iki aracın da benzer büyüklükte olduğu söylenebilir. Ancak geniş ve basık görünüm BMW 4 Serisi Coupe’nin daha sportif görünmesini sağlıyor.
BMW 4.18i Coupe – Mercedes C180 Coupe ölçü karşılaştırması
Teknik Bilgiler
Karşılaştırma tablosundan da anlaşılacağı gibi Mercedes C180 Coupe,  BMW 4.18i Coupe’den daha kuvvetli bir motora sahip. Ayrıca daha hafif bir araç olması motorun gücü ile birleşince ortaya daha iyi bir performansın çıkmasını sağlıyor. Güç/hacim, Tork/hacim ve Güç/ağırlık oranlarında Mercedes rakibinden ortalama olarak %10 daha iyi. Bunun sonucu olarak da hem 0-100km hızlanması hem de maksimum hız değeri BMW’nin hissedilir derecede üstünde. Diğer taraftan BMW’nin yakıt tüketimi daha düşük gibi görünüyor ancak aradaki fark yok denecek kadar az. Bu da BMW’nin daha küçük motorunun daha ağır ve büyük olan kasasını taşırken zorlandığı anlamına geliyor. 
Performans ve tüketim değerler tamamen markaların belli standartlara göre kendi bünyelerinde yaptıkları testlere göre belirleniyor ve günlük kullanımlarda farklılık gösterebiliyor. Teorik verilerin pratikte farklı çıkabileceğini belirtmekte fayda görüyoruz. Bu nedenle bir modeli satın almadan önce mutlaka test etmenizi ve yol bilgisayarı vasıtasıyla tüketimi hesaplamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca her modelin farklı hisler yaratacağını rahatlıkla söyleyebilir. Bu nedenle kişisel zevklerin, tercihlerin ve bütçenin seçim yaparken araçlara öncelik sağlayacağını düşünüyoruz. Biz sadece kağıt üzerindeki verileri yorumlayarak analiz gerçekleştiriyoruz. Bundan sonrası ise zevklere ve renklere kalıyor. 
BMW 4.18i Coupe – Mercedes C180 Coupe teknik karşılaştırma
SONUÇ
BMW ve Mercedes arasındaki rekabet tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son hızı ile devam ediyor. Öyle ki BMW 1.5lt 3 silindir kılıcını Mercedes’e karşı çekti. Ancak bu motorun 4 Serisi Coupe kasasına biraz güçsüz geldiği de su götürmez bir gerçek. Ancak Borusan Oto modelin fiyatını neredeyse %10 kırarak bu handikapı örtmeye çalışıyor gibi görünüyor. M Paket donanımla bile Mercedes C180 Coupe’nin baz donanıma sahip modeliyle aynı fiyata sahip olması büyük bir avantaj olarak göze çarpıyor. 
Diğer taraftan Mercedes hem daha güçlü bir motora hem de daha güncel bir kasaya sahip. BMW 4 Serisi Coupe ise büyük ihtimalle 2017 yılında makyajlanacak. Bu nedenle güncel kasa faktörünü de dikkate almakta fayda var diye düşünüyoruz. Bizim görüşümüze göre keşke BMW 4.18i Coupe modelinde 3.20i ED modelinde kullanılan 1.6lt 4 silindirli turbo-benzinli 170ps gücünde motor kullanılsaydı. Bu motorla fiyatı 10.000TL civarında artacaktı ancak performansda da kayda değer bir artış olacaktı.
Görünümler (BMW M – Mercedes AMG Paket)


Facebook Comments