Subaru BRZ makyajlandı

Subaru’nun Toyota ile beraber geliştirdiği ve oldukça sportif sürüş karakterine sahip olan modeli BRZ makyajlandı ve motoru da güçlendi. Ülkemizde de satılmakta olan bu özel modelin sürüş özelliklerinin ise bir çok spor aracı gölgede bırakabilecek kadar iyi olduğu zaten biliniyor.


Fabrika çıkışı dev spoilere sahip 10 otomobil modeli

Makyaj operasyonu sonrasında görünüm olarak artık daha sportif ve agresif görünen modelin ön kısmında ledli gündüz farları ve tamponu yenilenirken arka kısımda öne benzer bir şekilde stop grubu yenilenmiş ancak önde yapılan operasyon kadar belirgin değil. Ayrıca yeni eklenen jant seçenekleri ile de tazelenme hissi pekiştirilmiş. Aracın içi de dışına benzer bir şekilde makyajlanmış diyebiliriz. Yeniden tasarlanan direksiyon simidi, devir göstergesinin yanına eklenen 4.2inch büyüklüğünde dijital bilgi ekranı ve tuş tasarımı değişen havalandırma düğmeleri kokpitteki yenilikler olarak dikkat çekiyor.

Sağda makyajlı Subaru BRZ
Sağda makyajlı Subaru BRZ

Subaru BRZ modelinin motorunda ise makyajla beraber 6 ileri manuel şanzımana sahip modelde bir miktar güç ve tork artışı sağlanmış. 2.0 litre boxer atmosferik-benzinli motorun gücü 5ps artışla 205ps’e torku ise 7nm artış ile 212nm’ye yükselmiş. Bu rakamlar günümüz güç savaşlarında küçük gibi görünebilir ancak motorun atmosferik olması işleri oldukça sınırlıyor. Ayrıca manuel şanzıman oranları daha sportif kullanım için elden geçirilerek değiştirilmiş. Güç artışı öncesi 0-100km hızlanması 8.2saniye ve maksimum hızı da 210km/saat olan modelin bu verilerinin 8 saniye ve 212-213km/saat olarak iyileşmesi beklenebilir.

Efsane olmuş 6 Japon spor otomobil modeli

Performans olarak harikalar yaratmıyor gibi görünen modelin verdiği his ise kağıt üzerindekinden çok daha fazla. Bunu aracı kullanan herkes büyük bir iştahla sürekli belirtiyor. Modelin en büyük iddiası ise go-kart benzeri yol tutuş özellikleri ve kullanım hissi olarak öne çıkıyor. Bu hissi daha da arttırmak isteyen Toyota mühendisleri süspansiyon sistemini daha iyi kontrol ve çeviklik için elden geçirerek iyileştirmişler.
Aslında safkan bir sporcu olan Subaru BRZ 2.0 litre motor hacmi nedeniyle ülkemizde 143.990TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor ve bu nedenle de maalesef hak ettiği ilgiyi de göremiyor. Otomatik şanzımana sahip model ise 149.990TL fiyat etiketine sahip. Bu tip bir aracı alacaklar genellikle değerini ve özelliklerini çok iyi bildikleri için tercih ediyorlar. 150.000TL’yi cebinden çıkarmayı göze alan kişiler ise genelde Alman premium markaları tercih ediyorlar. 

Facebook Comments