Nissan GTR Nismo makyajlandı

Nissan markasının belki de en çok konuşulan, bilinen ve Alman-İtalyan markaların himayesinde bulunan super sport modellerin arasından sıyrılarak üst sıralara çıkmayı başarabilen ender modellerden birisi olan GTR yakın bir zaman önce makyajlanmıştı.  Şimdi ise serinin en üstünde yer alan Nismo modeli makyajlı hali ile karşımıza çıktı.

Görünüm olarak çok büyük değişiklikler barındırmasa da ön panjur ve karbon-fiberden iretilen ön tampon tasarımının tamamen değiştiği söylenebilir. Ayrıca tamponun iki kenarına eklenen ledli gündüz farları sayesinde daha taze bir görünüm elde edilmiş. Arka tasarımda aynen ön kısma benzer bir şekilde değişikliğe uğramış. Egzoz boruları ve tamponun tamamı artık çok daha detaylı çizgilere sahip ve daha sportif görünüyor. Yapılan değişiklikler basit gibi görünse de aracın genel görünümünü başarılı bir şekilde tazelemiş ve daha sportif hale getirmiş.

Türkiye yollarında Koenigsegg CCX Nissan GTR kapışması

Sağda makyajlı Nissan GT-R
Sağda makyajlı Nissan GT-R

Aracın içinde ise makyajdan ziyade yenileme operasyonu gerçekleştirilmiş. Hem havalandırma ızgaralarının yeri tamamen farklı yerlere taşınmış hem de bilgi-eğlence ekranı bir miktar aşağı doğru indirilmiş. El freninin de bulunduğu konsola ise bu ekranın kontrol edilebildiği yuvarlak kumanda düğmesi eklenmiş. Ayrıca direksiyon tasarımı da daha güncel bir görünüm almış. Aslında eskiden daha özgün bir tasarıma sahip olan kokpit bir miktar sıradanlaşmış diyebiliriz. Bu şekli ile de gayet güzel görünse de sedan otomobillere ait kokpitlerden çok da farkı bulunmadığı düşünüyoruz. 

Sağda makyajlı Nissan GT-R

Gerek dış görünüm gerekse de kokpitte yapılan tüm bu değişikliklerden sonra efsane 3.8 V6 motorun gücünde bir değişiklik olmamış ve 600ps olarak korunmuş. İşin ilginci GT3 Competition modelinde kullanılan daha büyük turboların kullanılmasına rağmen güç sabit kalmış. 0-100km hızlanmasında da bir değişiklik yok ve 2.8sn olması bekleniyor. Yakın bir zaman önce makyajlanan normal GT-R modelinde ise motor 545hp’den 565hp’ye çıkarılmıştı. Nissan mühendisleri bunun yerine aracın amortisör, yay ve gövde gibi yol tutuşu etkileyen parçalarına yoğunlaşmışlar ve bunu sonucu olarak da viraj ve yol tutuş karakterinde ilerleme kaydedilmiş. Tüm bunların sonucu olarak da aracın pist tur zamanının motor gücünün yükselmesine gerek kalmadan %2 oranında azaldığı belirtiliyor.

Nissan ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Rakipleri

Facebook Comments