5 model GlobalNCAP’den 0 yıldız aldı

Dünya çapında yaptığı çarpışma testleri dikkatle izlenen GlobalNCAP, Hindistan’da üretilen ve bu ülke içinde satılan 5 modelin çarpışma testini gerçekleştirdi. Japon Suzuki’den 2, Güney Koreli Hyundai’den 1, Fransız Renault’dan 1 ve Hintli Mahindra’dan 1 modelin bulunduğu bu liste bir nevi bölgeye göre insana verilen değeri gösteriyor. Teste katılan modellerin büyük bir kısmında Airbag bulunmuyor. 

Yapılan bu testlerinde 64km/saat hız ile araçların duran bir bariyere önden çarpması gerçekleştirildi. 5 model de 0 yıldız alarak içlerinde bulunan yolcuları iyi bir şekilde şekilde koruyamadığını gösterdi. Ancak burada dikkat edilmesi gerekilen nokta bize göre bu modeller değil. Üreticiler benzer modelleri katı güvenlik kurallarının olduğu Avrupa gibi bölgelerde de satıyorlar ve bu sonuçlar ile karşılaşılmıyor. En az 2-3 yıldız alabilen modeller bile ağır eleştirilere maruz kalabiliyor.
Ancak nüfusu 1 milyar civarında olan Hindistan’da maalesef insana verilen değer çok alt seviyelerde. Ayrıca fakirliğin ve sefilliğin de oldukça yaygın olduğu bu ülke aynı zamanda tüm dünyaya teknoloji ihraç eden ve oldukça zeki insanların da bulunduğu bir yer olarak dikkat çekiyor. Ancak görüldüğü gibi içlerinde Japon, Güney Kore ve Fransız üreticilerin modellerinin de bulunduğu bu çarpışma testlerinde durum oldukça vahim. Bu da ucuz araç satabilmek için insan hayatının nasıl hiçe sayıldığını gösteriyor. 
Burada bize göre en dikkat çekici araç Renault Kwid olarak öne çıkıyor. Bu model yakın bir zaman sonra Avrupa’da Dacia Kwid adı altında satışa sunulabilir. Airbagli ve airbagsiz test edilen araç her iki şekilde de 0 yıldız aldı. Ancak bu hali ile bırakın satmayı getirilmesine bile izin verilmeyeceğini düşünüyoruz. Zaten Renault’da bu test sonrasında bir açıklama yaparak modelin üzerinde çalışıldığını ve gerekli geliştirmenin yapılacağını belirtmiş. Ancak 3 markanın da kuvvetli markalar olmasına ve 5 yıldız alan oldukça sağlam araçlar üretmelerine rağmen Hindistan’da ürettikleri bu modellerin kötü olmasının da affedilir bir tarafı yok diye düşünüyoruz. “Nasıl olsa burada insana değer verilmiyor daha karlı araç satalım” anlayışı ile çifte standartlı üretim bize göre kabul edilemez.
Hyundai Eon
Mahindra Scorpio
Renault Kwid

Suzuki Maruti Celerio
Suzuki Maruti Eeco
Facebook Comments