Yeni Volvo S40 ve XC40 konseptleri tanıtıldı

Volvo’nun ülkemizde sevilen modellerinden birisi olan S40, 1995-2004 yıllarında 1.jenerasyonuyla ve 2004-2012 yılları arasındaysa 2.jenerasyonuyla iyi satış rakamları yakalamıştı. Ancak 2012 yılında itibaren yerini hatchback kasa tipindeki V40 modeline bırakmıştı. Halen satışta olan bu modelde ise Türkiye’de oldukça tutulan sedan kasa tipi bulunmuyor. 

Volvo’nun sahibi Çinli Geely ile beraber geliştirilen 2 farklı konsept modelden 1 tanesi C segmenti sedan ve hatchback sınıfında yer alacak yeni S40 ve V40 modellerine ışık tutarken diğeri de VW Tiguan gibi modellere rakip olacak C Segmenti Crossover modeli XC40 modeline ışık tutuyor. Dikkat çeken en önemli ayrıntı ise günden güne yayılan kasa tipi ve sınıf fark etmeksizin aynı yüze sahip olan Rus bebek Matruşka model anlayışının Volvo tarafından benimsenmemiş olması olarak gösterilebilir. Benzerlikler olsa da genel tasarım hatları aynen kopyalanmayarak bu konudaki rahatsızlık Volvo tarafından açık ve net bir şekilde görülmüş. 

Her iki modelde de giriş seviyesi olarak 3 silindirli motorların kullanılması bekleniyor. Motor hacmi konusunda bilgi bulunmuyor ancak VW, Ford ve Honda gibi üreticilerin tercih etmeye başladığı 1.0lt 3 silindirli motorların Volvo S40 ve XC40 modellerinde sunulacağını düşünüyoruz. Diğer taraftan daha güçlü modellerde 4 silindirli içten yanmalı motorlar kullanılacak ancak elektrikli motorların eşlik edeceği hybrid sistem olarak karşımıza çıkacak. 
Kullanılacak hybrid teknolojisi ise Volvo XC90 ve S90 modellerindekine benzeyecek. Ayrıca hem içten yanmalı motor hem de hybrid sistemde 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanlar sunulacak. Diğer taraftan tam elektrikli bir versiyonun da ürün gamında olacağı belirtiliyor. Seride ilk olarak 2017 yılında XC40 modeli ardından 2018 yılında S40 modeli en son olarak da 209 yılında bu yıl makyajlanan V40 modeli tanıtılacak.

Facebook Comments