Subaru Levorg STi tanıtıldı

Subaru’nun gösterişli ve kullanışlı Crossover modeli Subaru Levorg, Mayıs ayı başında tanıtılan S Concept modeline benzer bir şekilde STi versiyonuna kavuştu. Aslında STi isminde bir stil paketi bulunuyordu ancak bu paket mevcut model üzerine ön tampon altı spoyleri, yan etekler, farklı jantlar ve aracın içinde kırmızı dikişli STi detaylarından oluşuyordu.

Subaru BRZ makyajlandı


Standart görünüme sahip Levorg modeli

Yani yeni tanıtılan STi versiyonu ile STi Stil Paketi arasında ince bir çizgi bulunuyor. STi Stil pakette mevcut aracın üzerine eklemeler varken STi versiyonda tamamen farklı tampon ve özel spor koltuklar gibi detaylar bulunuyor. Farklı tampon tasarımı, ön panjur ve stil pakettekine benzer ancak farklı jantlar aracın daha sportif görünmesini sağlarken içeride çift tonlu daha sportif görünümlü koltuklar ve STi temalı parçalar STi versiyonunu farklı kılıyor. Ön tampondaki en büyük değişiklik ise stil pakette bulunan içe doğru dönük olan tasarımın STi versiyonda dışa doğru dönük olması. Ancak yine bu versiyona özgü olan WR mavi ismindeki koyu renk nedeniyle bu detay fotoğraflardan tam olarak anlaşılamıyor.

Fabrika çıkışı dev spoilere sahip 10 otomobil modeli

Üstte Subaru Levorg STi versiyonu altta Levorg STi Stil paket
Diğer taraftan ilginç bir şekilde sunulan motor seçeneklerinde bir değişiklik bulunmuyor. Daha da ilginci STi olarak adlandırılan bu versiyonda daha önce de kullanılan her ikisi de boxer 4 silindirli 1.6lt turbo-benzinli 170ps ve 2.0lt turbo-benzinli 300ps motorların değişiklik olmadan kullanılacak olması gösterilebilir. STi stil pakette bu kabul edilebilir ancak üzerine STi logosu koyulan bir araçta bize göre 1.6lt motorun olmaması gerekiyordu. Her iki motor seçeneğinde de CVT yani sürekli değişken otomatik şanzıman kullanılıyor.

Ancak marka hiç olmazsa bazı STi özellikleri bulunsun diye yol tutuş konusunda zaten iyi olan modele STi özellikleri kazandıracak bazı eklemeler yapmış. Özel ayarlara sahip Bilstein amortisörlere sahip değişken DampMaticII süspansiyon, elden geçirilen elektrikli direksiyon sistemi ve 18inch çapında STi jantlar ile farklılık yaratılmak istenmiş diyebiliriz.
Görüldüğü gibi karşımızda safkan ve özel olarak tasarlanmış bir STi modeli yok. Onun yerine mevcut Stil paketin daha sportif görünen ve daha iyi yol tutan bir versiyonu ortaya çıkmış. Keşke Subaru 1.6lt motoru kullanmasa ve 2.0lt motoru bir miktar güçlendirerek STi logosunu sadece bu modelde kullansaydı. Bize göre STi uzantısı çok özel bir yere sahip ancak BMW’de M uzantısının Mercedes’de de AMG uzantısının bir miktar sıradanlaştığı gibi STi’da aynı kadere mahkum gibi görünüyor. Bu hamleden sonra STi logosunun yeni modellerde çok daha yaygın kullanılacağı anlamı bile çıkarılabilir. Hatırlanırsa geçmişte 1.6 motora sahip Impreza sahipleri araçlarını STi aksesuarlar ile zenginleştirirlerdi. Görünen o ki artık buna gerek kalmayacak ve marka bunu Subaru kullanıcılarına bir paket olarak sunacak. 

Facebook Comments