Renault Grand Scenic yenilendi

Çok fonksiyonlu MPV sınıfının Avrupa’daki öncülerinden olan Renault Scenic yenilendi ve 2016 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Markanın yeni yüzünü yansıtan model hem MPV görünümüne sahipken hem de modern bir Crossover modelini anımsatmıyor değil. Diğer taraftan daha uzun versiyon olan Grand Scenic’de 3 ayın ardından tanıtıldı.

Fransız Renault markası için 2015 yılı oldukça hareketli bir yıl oldu. Tamamen yeni modeller olan Talisman ve Kadjar tanıtıldı, büyük MPV modeli Espace ve kompakt sınıf modeli Megane tamamen yenilendi. Diğer taraftan yeni Scenic modelini tanıtarak 2016 yılına da hızlı bir giriş yapmış oldu. Ayrıca D Segmenti SUV-Crossover modeli Koleos‘da yakın bir zamanda tanıltıldı. Şimdi ise Grand Scenic bu modelleri izledi. Sonuç olarak 1 yıllık bir süre içerisinde 7 farklı yeni model tanıtarak ne kadar sıkı bir çalışma yaptığını ve büyüklüğünü bizlere göstermiş oldu.
Diğer taraftan bu müthiş hızın bize göre bir de nedeni bulunuyor. Tüm markalara yayılan Matruşka bebek modasının Renault markasına da ciddi bir şekilde sıçradığını düşünüyoruz. 1 yıllık süre içerisinde tanıtılan bu 5 modelin dış tasarımları ve özellikle de ön görünümleri birbirlerine o kadar çok benziyor ki bazı modelleri karıştırmamak elde değil. Ayrıca Kadjar modelinin kokpiti hariç diğer 4 modelin kokpit tasarımları hemen hemen aynı. Bu durumu kötü ve olmaması gereken bir durum olarak kesinlikle görmüyoruz ve kokpit tasarımlarının gerçekten de hem modern hem de oldukça kullanışlı olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu müthiş model tanıtım hızına etkisi olduğunu da gayet açık. Sonuçta çalışmaya sıfırdan başlamak yerine mevcut bir fikri ve tasarımı kullanarak başlamak büyük kolaylık sağlayan bir yöntemdir.

Renault’un metotlarını bir kenara bırakıp Grand Scenic’e dönecek olursak karşımıza oldukça şık ve tasarımı ile hem MPV hem de Crossover modellerine benzeyen bir model çıkıyor. Ayrıca markanın sub-kompakt crossover sınıfında bulunan temsilcisi Captur ile olan genel benzerlik de gözlerden kaçmıyor. Aracın boyutları ise bir önceki modele göre önemli ölçüde büyümüş. Ayrıca aracın crossover modellere olan benzerliğinin sadece görüntü ile kalmadığını bir önceki modele göre 40mm daha yüksek olan yeni Grand Scenic’in teknik olarak da bu sınıfta bulunan modellere yakın olduğunu görüyoruz. Bu sınıfta bulunan ve Scenic ile benzer boyutlara sahip olan Renault Kadjar‘ın yerden yüksekliğinin 190mm olduğunu karşılaştırma açısından hatırlatmakta fayda görüyoruz. Boyutları ciddi anlamda büyüyen Yeni Grand Scenic bir önceki modele göre 75mm daha uzun, 20mm daha geniş, 15mm daha yüksek ve aks aralığı da 35mm daha fazla. Ayrıca bagaj hacmi de 40lt daha büyük. Ayrıca yerden yüksekliği de 30mm daha fazla. Bu da onu Crossover modellere ciddi bir alternatif haline getiriyor diyebiliriz.

Solda Grand Scenix Sağda Scenic
Aracın kokpit tasarımı ise markanın yeni tanıtılan modelleri ile oldukça benzer bir tasarıma sahip. Özellikle daha büyük bir MPV olan Espace ile hemen hemen aynı denilebilir. Grand Scenic ve Scenic modellerinin ön tasarımı aynıyken arka tasarım tamamen farklı olmasıyla dikkat çekiyor. 8.7inch genişliğinde dokunmatik tablet benzeri bilgi-eğlence sistemi tüm modellerde dikine kullanılıyor ve büyük kolaylık sağlıyor. Büyüyen ölçülerin de etkisi ile oldukça rahat ve geniş bir iç hacme sahip olan Grand Scenic’de kabinin çeşitli yerlerinde ufak tefek eşyaları koymak için birçok farklı bölme bulunuyor. Ayrıca model hem 5 hem de 7 koltuk seçeneklerine sahip olacak.
Soldan sağa doğru, Renault Scenic, Talisman, Megane, Espace
Modelde aktif güvenlik freni ve mesafe uyarısı, sürücü uyarı sistemi, otomatik uzun far fonksiyonu, adaptif cruise control ve durma fonksiyonu, kör nokta uyarı sistemi ve park asistanı, geri gçörüş kamerası, trafik levhası tanıma sistemi, ön-arka ve yan park sensörleri gibi önemli güvenlik sistemleri bulunacak.

Kullanılacak motor ve şanzıman seçenekleri ise diğer Renault modelleri ile aynı. Tümü turbo beslemeye sahip olan dizel motorlar 1.5lt ve 1.6lt hacme sahipken benzinli motorlar 1.2 litre hacme sahip. 6 ileri manuel şanzımanın yanında 6 ileri ve 7 ileri otomatik şanzımanlar da motor tipine göre tercih edilebilecek.

  • 1.5lt turbo-dizel 95ps güç – 6 ileri manuel 
  • 1.5lt turbo-dizel 110ps güç – 6 ileri manuel veya 7 ileri otomatik
  • 1.6 litre turbo-dizel 130ps güç – 6 ileri manuel
  • 1.6 litre turbo-dizel 160ps güç – 6 ileri otomatik
  • 1.2 litre turbo-benzinli 115ps – 6 ileri manuel
  • 1.2 litre turbo-benzinli 130ps – 6 ileri manuel
Yeni Renault Scenic ve Grand Scenic modellerinin ülkemize 2017 yılının son çeyreğinde geleceği tahmin ediliyor. Açıklanan motor seçenekleri içerisinde otomatik şanzıman ile sunulması şartıyla 1.2lt benzinli 130ps, 1.6lt dizel 130ps ve 1.5lt dizel 110ps seçeneklerinin Türkiye’de satışa sunulması beklenebilir.

Renault ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Facebook Comments