Yeni Renault Megane detayları açıklandı

Yeni Renault Megane yakın bir zamanda tanıtılmıştı ancak özellikle boyutları konusunda detaylı bilgi açıklanmamıştı. Boyutları ile beraber oldukça ilginç detaylar da yeni açıklamalar ile açığa çıkmış oldu.


Aracın boyutları bir önceki Megane’a göre hissedilir şekilde büyüdü. 64mm uzayan, önde 47mm arkada ise 39mm genişleyen modelin iz açıklığı ise 28mm arttı. Azalan tek ölçü ise 25mm ile yükseklik oldu. Bu da Yeni Megane’ın enine ve boyuna büyümesine rağmen daha basık bir otomobil haline geldiğini gösteriyor. Yani görünüm olarak daha sportif ve heybetli bir Megane ile karşı karşıyayız. Bu ciddi büyüme sayesinde iç mekan genişliği ve diz mesafeleri artık çok daha rahat olacak gibi görünüyor.
Kullanılacak motorlar ise aracın boyutları gibi etkileyici görünüyor. 4 adet benzinli ve 4 adet dizel motor ürün gamında sunulacak. Tümü 4 silindirli olan bu motorlar şu şekilde,
 • Turbo-benzinli motorlar
  • 1.2 litre 100ps (bu motor daha sonra 0.9 litre 3 silindirli 90ps motor ile değişebilir)
  • 1.2 litre 115ps 190nm tork
  • 1.2 litre 130ps 205nm tork
  • 1.6 litre 205ps (Megane GT)
 • Turbo-dizel motorlar
  • 1.5 litre 90ps
  • 1.5 litre 110ps (3.3lt/100km ortalama yakıt tüketimine sahip)
  • 1.6 litre 130ps (Bu motor Türkiye’ye geliyor)
  • 1.6 litre 165ps 380nm tork (çift turbo) (Türkiye’ye gelmesi şimdilik beklenmiyor)
Bu motorlar ile beraber 6 ileri manuel, 6 ileri otomatik  ve 7 ileri çift kavramalı şanzıman (GT) seçenekleri de sunulacak.
Serinin en üst modeli sayılabilecek Megane GT modelinde ise oldukça sportif bir gövde kiti bulunuyor. Bu modelde 205ps gücünde benzinli motor, 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman ve sportif bir süspansiyon sistemi bulunuyor.
Ayrıca oldukça ilginç ve bu tip bir arabada görmeye pek alışık olmadığımız bir sistem de GT modelinde sunulacak. 4 tekeri kontrol eden direksiyon sistemi olarak adlandırılan bu sistem sayesinde sport modda 80km’nin altındaki hızlarda ve diğer modlarda 60km’nin altındaki hızlarda arka tekerlekler ön tekerleklerin tam aksi yöne dönerek daha dinamik ve keskin bir sürüş elde edilmesi sağlanacak. Daha çok kamyon ve otobüs gibi büyük ve uzun araçlarda dönüş çapını daraltmak için kullanılan bu sistem Megane için oldukça özel bir donanım. 

Diğer taraftan sistemin detayları sadece bu hızlarla da sınırlı değil. Moda göre 60-80km olarak değişmek üzere bu sefer arka tekerlekler ön tekerlekler ile aynı yöne doğru dönmeye başlıyor ve bu sayede yol tutuş oldukça iyi bir şekilde iyileşiyor.
Bu sistem daha önce Renault’un yakın partneri Nissan tarafından da kullanıldı ve bununla ilgili aşağıdaki video mevcut. Soldaki araba standart bir modelken sağdaki araba bu direksiyon sistemine sahip. Açıkça görünüyor ki sert bir manevrada araç çok daha rahat bir şekilde kendini topluyor.
Aracın kokpitindeki en büyük yenilik ise dikine konumlandırılmış 8.7inc genişliğinde ses ile kontrol edilebilen, akıllı telefonlar ile senkronize olabilen ve kişiselleştirilebilen bilgi ve eğlence sistemi olarak dikkat çekiyor. Ayrıca kullanılan malzemeler de Alman rakipleri ile mücadele edilebilmesi için oldukça kaliteli malzemelerden seçilmiş. Bu kokpitin oldukça benzerlerini Megane’ın abileri Talisman ve Espace modellerinde de gördük. Yeni Renault Megane’ın 2016 başında Avrupa’da ve benzer zamanlarda ülkemizde satışına başlanması bekleniyor.

Yeni-Eski Renault Megane karşılaştırması için tıklayınız
Renault ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Facebook Comments