Honda Civic Type-R, 5 yeni rekor daha kırdı

Honda Civic Type-R, 2014 yılı ortalarında elde ettiği 7 dakika 50 saniye ve 63 saliselik ünlü Nürburgring pist rekoru ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Bu rekor, Civic Type-R’ı en hızlı önden çekişli model haline getirmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde VW, özel tasarlanmış bir model olan Golf GTi ClubSport S ile rekoru 1.42 saniye daha iyi bir derece ile kırarak ele geçirmişti.


Atmosferik motoru bırakan 6 spor otomobil modeli

Ancak Golf’ün rekoru sonrası tartışmalar daha da alevlenmişti. Bunun nedeni ise Golf GTi ClubSport S modelinin sanki bir yarış aracı gibi modifiye edilmiş olmasıydı. Arka koltukları olmayan, özel semi-slick lastiklere ve bunun gibi özelliklere sahip olan modelin standart bir modelin dışına çıktığı eleştirileri oldukça yoğun bir şekilde yapıldı. 

Şimdi ise Honda, tamamen standart özelliklere sahip olan Civic Type-R modeli ile VW’e nispet yaparcasına farklı pistlerde rekorlar serisi gerçekleştirdi. Üstelik semi-slick lastikler ile değil tam anlamıyla cadde tipi lastikler ile bunu başardı. Daha önce Nürburgring Pisti’nde kırılan ancak VW Golf GTi ClubSport S modelinin arkasında kalan  dakika 50 saniye 63 saliselik rekorun tekrar kırılmasına gerek duyulmamış ancak aracın üzerine büyük bir gurur ile de yazılmış. Sonuçta tamamen stock yani modifiyesiz bir araç ile yapılmış olması bu dereceyi daha özel kılıyor. Nisan 2016 tarihinde başlayan ve yeni tamamlanan Civic Type-R modelinin kırdığı önden çekişli araç rekorları ise şu şekilde;
  • Silverstone – İngiltere: 2 dakika 31 saniye 85 salise – Sürücü: Matt Neal
  • Spa Francorchamps – Belçika:  2 dakika 56 saniye 91 salise – Sürücü: Robb Huff
  • Monza – İtalya: 2 dakika 15 saniye 16 salise – Sürücü: Norbert Michelisz
  • Estoril – Almanya: 2 dakika 4 saniye 8 salise – Sürücü: Tiago Monteiro
  • Hungaroring – Macaristan: 2 dakika 10 saniye 85 salise- Sürücü: Norbert Michelisz

Honda ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Facebook Comments