VW Golf GTi Clubsport S en hızlı önden çekişli otomobil oldu

VW, ilk olarak 1976 yılında tanıttığı ve bu yıl 40.yılını kutladığı GTi modelinin özel bir versiyonu olan Club Sport modelini 2015 yılında tanıtmıştı. Hem pist hem de cadde kullanımı için tasarlanmış olna bu modelin şimdi de daha güçlü ve pist odaklı bir versiyonu olan Club Sport S modeli seriye eklendi.
GTi Club Sport modeli 230ps güce sahip standart GTi modelinden 35ps daha güçlüydü ve bu sayede 0-100km hızlanması da 0.5 saniye daha iyiydi. Club Sport S ise tam 310ps güce ve 380nm torka sahip. Ayrıca ağırlığı da Club Sport modeline göre 30kg daha az ve 1280kg olarak açıklanıyor. VW Mühendisleri arka koltukların çıkarılmasının da etkisi ile elde edilen bu azalmayı koruyabilmek için daha hızlı vites değiştirebilen ancak 20kg daha ağır olan DSG şanzıman yerine 6 ileri manuel şanzıman kullanmayı tercih etmişler. Yol tutuşu daha da arttırabilmek için ise pist ortamına uygun direksiyon ve süspansiyon ayarları en ince şekilde gerçekleştirilmiş.

  • Güç(ps) /Ağırlık (ton) :  242ps/ton
  • Güç(ps) / Hacim (lt) : 155ps/lt
  • Tork (nm) / Ağırlık (ton) : 297nm/ton
Tüm bu çalışmaların sonucunda ise VW Mühendisleri adeta bir canavar yaratmışlar. 2.0lt 310ps motoru ile aşırı güçlü görünmeyen ayrıca 1280kg ağırlığı ile çok da hafif olmayan GTi Clu Sport S, spor otomobiller için referans sayılan Nürburgring pistinde elde ettiği 7 dakika 49 saniye ve 21 saliselik tur zamanıyla Honda Civic Type R modelini 1.42 saniye farkla geçerek en hızlı önden çekişli model rekorunu da kırdı ve birinciliği kaptı. Diğer taraftan bu tur zamanının GTi Club Sport S modelinden çok daha güçlü olan ve arkadan çekişli BMW M4‘ün 7:52 zamanından bile daha iyi olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. Bu harika tur zamanında ise 19 jantların üzerinde takılı olan semi-slick lastiklerin ve ön diferansiyel kilidinin de büyük etkisi olduğu anlaşılıyor.
Sadece 400 adet üretilecek olan VW Golf GTi Club Sport S modeli’nin 100 tanesi Almanya, 150 tanesi İngiltere ve geri kalan 150 tanesi ise dünyanın diğer ülkelerinde satılacak. Bu derece özel ve koleksiyonluk bir modelin ne kadar fiyat etiketine sahip olacağı bilinmez ancak ülkemizde de en azından 1 adet olması hiç fena olmazdı. 

VW ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Facebook Comments