Land Rover Discovery Sport 108 tonluk 3 vagonu çekebilir mi?

Yakın bir zaman önce Volvo markası, çekici serisinin en üstünde yer alan FH-D16K modelinin ne kadar güçlü olduğunu göstermek için bir internet reklam filmi çekmişti. Bu reklamda 750 ton ağırlığında toplam 40 konteyner vardı ve çekici bu ağırlığı belli bir mesafe hareket ettirmişti.

Şimdi ise Land Rover markası Freelander yerine satılmaya başlanan Discovery Sport modelinin yük çekme özelliğini tanıtmak için benzer bir reklam filmi çekti. Bu filmde yer alan araçta 2.0 litre hacminde 180ps güce ve 430nm torka sahip bir turbo-dizel motor bulunuyor. Bu motor gücünü ve torkunu 9 ileri otomatik şanzıman vasıtasıyla 4 tekerleğe aktarıyor. Aracın römork çekme kapasitesi ise 2 ton civarında. 
Tamamen standart motor ve çekiş özelliklerine sahip olan araca tren yolunun demir raylarında hareket edebilecek şekilde demir tekerlekler entegre edilmiş. Aracın çekeceği yük ise 108 ton ağırlığında 3 adet tren vagonundan oluşuyor. Burada dikkat edilmesi gereken küçük demir tekerleklerin araca sadece kılavuzluk ediyor olması. Yani hiç bir şekilde çekişe girmiyor. Bu da işi zorlaştıran bir durum olarak öne çıkıyor diyebiliriz. Ancak vagonların demir tekerleklere sahip olması Land Rover için büyük bir avantaj. Demir tekerleklerin demir ray üzerinde hareket etmesi ile lastiğin asfalt üstünde hareket etmesi arasında ciddi oranda bir sürtünme farkı var. Hatırlanacak olursa Volvo çekicinin çektiği tüm dorseler lastik tekerleklere sahipti ve araç da asfalt üstündeydi. Ayrıca tekerlek sayısının oldukça fazla olması da sürtünmeyi arttırıyordu.

Araç trene bağlanıp çekme işlemi başladığı anda ise vagonlar ağırlıkları nedeniyle ilk anda direnç gösteriyor ancak bu direnç kırılınca hız da sabit bir düzene giriyor. Bu sayede de düşük bir hızla da olsa vagonları çekmek mümkün oluyor. Ancak her ne olursa olsun çekme işleminin sonunda araçtan gelen balata kokusunu da merak etmiyor değiliz. 

Facebook Comments