VW, emisyon skandalı nedeniyle hangi markalarını satmak zorunda kalabilir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan daha sonra VW’in anavatanı olan Almanya’da dahil olmak üzere tüm dünyaya yayılan emisyon skandalı markaya oldukça pahalıya mal olacak gibi görünüyor. VW tarafından yapılan çalışmalar sonucu skandalın maliyetinin 80 milyar doları (240 milyar TL veya eski birimle 240 katrilyon TL) bulabileceği belirtiliyor.

Bu inanılmaz rakama VW gibi bir üreticinin bile dayanması oldukça zor görünüyor. Öyle ki Avrupa’da bulunan 13 farklı finans kurumundan toplamda 20 milyar Euro kredi ayarlayan marka, skandalın büyümesi ve paralelinde satışların da düşmesiyle daha da zor duruma düştü.

Alman otomobil sanayisine kumpas mı kuruluyor?

2015 ve bulunduğumuz 2016 yılında diğer markalarda olmasa da VW markasına ait araçların satışlarının düşmesiyle önemli bir miktar gelirden olan ve bu düşüşün tüm dünya da devam etmesiyle kendini tedbir almak zorunda hisseden marka, hali hazırda üretim ve yönetimde ekonomik bir dizi önlemi aldı ve almaya da devam edecek. Ayrıca bu durumun daha da büyümesi ihtimaline karşı bünyesinde bulunan bazı markaları da satacak gibi görünüyor.

Motor paylaşımı ve model kopyalama neden yapılıyor?

Lamborghini, Bentley, Ducati ve Man gibi düşük satış rakamlarına ve gruptaki diğer markalardan daha düşük değere sahip olan bu markaları satmanın artık bir seçenek olduğunu düşünen VW, öncelikli olarak Ducati ve MAN markaları üzerinde duruyor. Bugatti, Lamborghini ve Bentley satışlarından memnun olan marka olayın daha da genişlemesine karşı bu 3 üst düzey markayı 2.planda tutuyor gibi görünüyor. Porsche ve Audi gibi markalarının ise her şekilde elde tutulması planlanıyor. Seat ve Skoda gibi oldukça iyi ve karlı satış yapan ekonomik modellerin de satış listesine girmesi pek mümkün görünmüyor.

Görünen o ki emisyon skandalı markayı tam da dünyanın bir numaralı üreticisi olacakken fena halde sarsıyor. Ancak yapılan çeşitli anlaşmalar ve devam eden tamiratlar sonucu işi bir miktar da olsa yoluna koymuş gibi görünen VW, bize göre en fazla otomobil sektörü dışında bulunan MAN ve Ducati’yi satarak bu işten kurtulacaktır. Ayrıca sahibi olduğu bir diğer kamyon ve çekici markası Scania da bu satış çemberi içerisine girebilir diye düşünüyoruz.

Mercedes neden bazı Renault motorlarını kullanıyor?

Emisyon hilesi şu anda sadece VW’in değil diğer Alman, Fransız, İtalyan ve Japon markaların da kafasını meşgul etmeye başladı. Sonuç olarak bu cezalar başka markalara da başına gelebilir ve VW bu duruma ilk tedbir alan marka olarak avantaj da yakalayabilir. Diğer taraftan Almanların her yedikleri darbeden daha kuvvetli çıktıkları gibi bir gerçek de ortada bulunuyor. Gerek 1. gerekse de 2. Dünya Savaşları’ndan kuvvetlenerek çıkan Almanlar’ın ünlü düşünürü Friedrich Nietzsche’nin “Beni öldürmeyen şey kuvvetlendirir” sözü VW için gerçek de olabilir diye düşünüyoruz.

Facebook Comments