Volvo FH-D16K 750 ton ağırlığında 40 konteyneri nasıl çeker?

İsveç kökenli Volvo’nun kamyon departmanı son zamanlarda ürünlerini tanıtmak için oldukça ilginç ve çarpıcı yollara başvuruyor. Daha önce küçük bir çocuğun uzaktan kumanda sistemi monte edilmiş şantiye kamyonunu kullanması konusunda bir video çeken marka şimdi de bir limanda uzunluk olarak ucu bucağı görünmeyen ve üst üste 2 sıra yerleştirilmiş konteyner grubunu çekmeye çalışan ağır hizmet tipi çekicisiyle dikkatleri üzerine toplamak istiyor. 

Çocuğun uzaktan kumanda ile Volvo kamyon kullandığı video için tıklayınız

Bu gösteri için ise Volvo FH-D16K modeli seçilmiş. Bu çekici serisinin en üstünde yer alıyor ve şoför kabini altında devasa bir motor yer alıyor. D16K750 koduna sahip olan bu 16.1lt hacmindeki motor 750ps güce ve tam 3550nm torka sahip. Bu mükemmel güç ve tork verileri ise tekerleklere otomatikleştirilmiş vites değiştirme özellikli 12 vitesli buçuklu/kademeli i-shift şanzıman vasıtasıyla aktarılıyor.

Beygir gücü ile tork arasındaki fark nedir?

Gösteriyi planlayan Volvo yetkilileri ise aracın gücünü vurgulamak için tam 750 ton ağırlığındaki konteyner sırasını çekicinin arkasına bağlamışlar. 20 sıra halinde 2 adet üst üste toplam 40 konteynerin bulunduğu bu devasa yük sırasının uzunlu toplam 300 metre ve ucu bucağı görünmüyor diyebiliriz.

Diğer taraftan çekim başlayana kadar her şey yolunda gidiyor ancak daha sonra aksi bir şekilde kar yağışı başlıyor. Ayrıca yük o kadar ağır ki başlangıçta yapılan birkaç deneme sonucunda yük hareket etmiyor ve çekicinin önü şahlanıyor. Daha sonra Volvo Mühendisleri bazı ayarlar yapıyor. Sonunda araç başarılı bir şekilde hareket ediyor ve 750 ton yükü 0.5 km/saat hız ile 100mt ilerletiyor.

İlk başta hız ve alınan mesafe çok azmış gibi görünebilir. Ancak bu çekicinin normal seyir şartlarında sağlıklı bir şeklide çekebildiği maksimum yük miktarı yaklaşık olarak 60 ton olarak belirtiliyor. Sonuç olarak öngörülenin 13 katı ağırlığı başarılı bir şekilde hareket ettirebiliyor. Bu çekiş gücü ise direkt olarak 16.1 litre hacminde motorun ürettiği 3550nm tork ve 12 ileri şanzıman sayesinde gerçekleşiyor. Muazzam torku da çok düşük devirlerde verebilmesi sayesinde bu güzel şov gerçekleşmiş oluyor.

Facebook Comments