Opel Zafira makyajlandı

Opel’in en son kasası 2011 yılında tanıtılan büyük boy MPV modeli Zafira ciddi bir makyaj operasyonu geçirdi. Markanın yeni ön tasarımına ve yeni kokpit anlayışına sahip olan model artık hem daha güncel bir görünüme hem de daha fonksiyonel özelliklere sahip oldu.

Makyajlı Zafira’da en çok dikkat çeken detay olarak daha önce sıradışı bir şekilde tercih edilen Bumerang tarzındaki far-tampon grubunun artık geleneksel bir görünüme kavuştuğu söylenebilir. Tampon, ön farlar ve panjur tamamen değişmiş ve makyajdan öte tamamen yeni bir ön görünüm elde edilmiş. Far grubunun içindeki kıvrımların panjur kromu ile aynı çizgiyi oluşturması ise gerçekten de hoş bir tasarım detayı olmuş. Opel Astra’da karşılaştığımız bu yeni ön tasarım artık tüm Opel modellerinde karşımıza çıkacak gibi görünüyor. 


Aracın arka tasarımında ise stop grubunun iç dizaynı hariç en ufak bir değişiklik bulunmuyor. Öyle görünüyor ki Opel Tasarımcıları tüm enerjilerini zaten modern ve yeteri kadar şık olan arka tasarım yerine ön tarafa vermeyi tercih etmişler. Bize göre gerçekten de doğru bir karar gibi görünüyor. 
Aracın kokpitinde ise daha önce yukarıda ayrı bir bölmede bulunan bilgi-eğlence sistemi artık karmaşık tuş grubunun bulunduğu alana alınmış. Bu sayede hem daha kullanışlı bir yapı elde edilirken hem de çıkıntı nedeniyle görüşün azalmasının önüne geçilmiş. Ayrıca dokunmatik ekrana sahip yeni bilgi-eğlence sisteminde Android Auto ve Apple Car Play gibi oldukça kullanışlı bağlanabilirlilik özellikleri de bulunuyor. Yeni tasarım direksiyon simidi ise modern görüntüsüyle iç kısımdaki tazeleme operasyonuna katkı sağlamış. Havalandırma düğmelerinin bulunduğu kısımda ve vites kolu çevresinde ise herhangi bir değişikliğe gerek duyulmamış. 
Makyajlı Opel Zafira’da değişiklikler sadece görünüm ile de sınırlı değil. Trafik ışıklarını tanıma yardımcısı, adaptif led ön farlar, yeni nesil “Opel Eye” ön görüş kamerası, Uzun far yardımcısı, Takip mesafesi uyarısı, Ön çarpışma uyarısı, Şerit ihlal uyarısı ve Adaptif hız sabitleme gibi yardımcı sistemler araçta pakete bağlı olarak standart veya opsiyon olarak alınabilecek. 
Motor seçenekleri konusunda henüz bir açıklama yapılmazken 1.4lt turbo-benzinli 140ps ünitenin yerine aynı hacimdeki 150ps gücündeki ünitenin geçeceğini tahmin etmek çok zor değil. Bu motor şu anda olduğu gibi hem 6 ileri manuel hem de 6 ileri otomatik şanzıman ile satışa sunulabilir. Diğer taraftan 1.6lt turbo-dizel 136ps gücündeki motor aynı kalacaktır ancak daha önce sadece 6 ileri manuel şanzıman ile sunulan bu motor artık 6 ileri otomatik şanzımana da kavuşacaktır diye düşünüyoruz. Bu ikilinin Zafira satışlarını katlama ihtimali oldukça yüksek. Makyajlı Opel Zafira’nın sonbahar aylarında Türkiye’de satışa sunulması beklenebilir. 

Facebook Comments