Mercedes AMG GT R tanıtıldı

Mercedes’in performans birimi olan AMG, ürün gamındaki en hızlı aracı tanıttı. AMG GT modelinin pist odaklı ancak caddelere çıkabilen bir versiyonu olan GT R modeli genel görünümü ile hem çok hızlı bir model olduğunu hem de pistler için yaratıldığını açık bir şekilde gösteriyor.

Modelin AMG GT modeline göre oldukça belirgin farklılıkları bulunuyor. Ön tampon ve ön panjur tamamen değişikken arka tampon ve egzoz uçları da yine ön tarafa benzer olarak değişik bir şekilde tasarlanmış. Ayrıca aracın arkasında bulunan sabit spoyler de modelin pist odaklı olduğunu fazlasıyla vurguluyor. Aracın genel tasarımında pist modeli olan AMG GT3’den fazlasıyla esinlenildiği anlaşılıyor diyebiliriz. Yapılan hafifletme çalışmaları ise başarılı bir şekilde sonuçlanmış ve 90kg düşüş sağlanmış ve 1554kg ağırlık elde edilmiş.
AMG GT R, “RACE” yani yarış moduna alındığı zaman aracın alt kısmında görünmesi çok zor bir aerodinamik eklenti beliriyor. Sadece 2 ağırlığa sahip olan bu karbon-fiber eklenti 80km/saat hızın üzerinde otomatik olarak açılıyor ve 40mm aşağıya doğru hareket ediyor. Bu sayede aracın altındaki hava akışını değiştirerek ön aksdaki yükü 40kg azaltıyor (250km/saat hızda). 

Modelde kullanılan 4.0lt V8 silindirli bi-turbo motor 585ps güce ve 700nm torka sahip. Bu mükemmel motora çift kavramalı bir şanzıman eşlik ediyor ve gücü arka tekerleklere aktarıyor. Bu veriler sonucu olarak AMG GT R 0-100km hızlanmasını 3.6 saniyede tamamlarken maksimum 318km/saat hıza ulaşabiliyor. Bu veriler AMG GT S modelinden 0.2 saniye ve 8km/saat daha iyi olmasıyla dikkat çekiyor.  

  

Facebook Comments