Audi RS3 – BMW M2 – Mercedes AMG A45 Karşılaştırması

Alman premium markaların kompakt sınıfta bulunan temsilcilerinin en performanslı modellerinden Audi RS3 ve BMW M2 2015 yılında tanıtılırken Mercedes AMG A45 aynı yıl makyajlandı ve gücü de rakipleri ile daha iyi bir şekilde mücadele edebilmesi için yükseltildi. Birbirleri ile oldukça farklı motorlara sahip olan bu modellerin performansları ise oldukça yakın. Ayrıca BMW M2 modeli Almanya’da bulunan Hockenheim pistine çıktı ve iyi bir süre elde etti. Diğer iki model ise daha önce bu pisti tamamlamış ve benzer süreler elde etmişlerdi. 


BMW M2 pist verisinin de gelmesiyle karşılaştırma yapmanın daha uygun olduğunu düşündük ve teknik veriler eşliğinde 3 modeli performans, ses ve görünüm olarak karşılaştırıyoruz. Bu arada CLA 45 modeli henüz makyajlanmadı ancak A45 makyajlandı. Görünüm olarak daha taze olması nedeniyle CLA yerine A Sınıfı AMG modelini tercih ettik.
Performans ve Teknik Veri Karşılaştırması
Karşılaştırmamıza konuk olan araçlardan üçü de farklı silindir sayısına ve hacimlere sahip sıralı tip motorlara sahipler. Mercedes 2.0 litre 4 silindirli, Audi 2.5 litre 5 silindirli ve BMW 3.0 litre 6 silindirli motora sahip. Dikkat edilecek olursa her aracın tek bir silindir hacmi aynı ve 0.5 litre olarak hesaplanabilir. 3 model de tek tip turbo beslemeyi seçerken Mercedes 1.8 bar, Audi 1.2 bar turbo basıncına sahip aşırı besleme sistemleri kullanılıyor. BMW’nin turbo basıncı belirtilmiyor ancak diğer modellerden daha az olduğu hacmine göre ürettiği güçten anlaşılıyor.
3 model arasında Mercedes 2.0 litre motor hacmine sahip olmasına rağmen en yüksek gücü üretiyor ve bu onu seri üretim araçlar içerisinde Güç/Hacim oranı şampiyonu yapıyor. Ayrıca boyutları ile diğer modellerden biraz daha derli toplu olması ve ağırlığının az olmasının da etkisi ile kağıt üzerinde diğer iki rakibinden 0-100km hzlanmada 0.1 saniye daha hızlı. Ürettiği güç, tork ve performans değerleri diğer iki rakibinden daha üstün görünen Mercedes, yakıt tüketimi olarak da rakiplerinden teorik olarak daha az yakıt tüketiyor. Bu da A45 modelindeki motoru üçlü içerisindeki en verimli motor haline getiriyor.

3 modelin de Güç/Hacim, Tork/Hacim ve Güç/Ağırlık oranları teknik veriler tablosundan incelendiği zaman yüksek basınçlı ve düşük hacimli motoru sayesinde Mercedes AMG A45 modelinin 3 kategoride de birinci olduğu görülebilir. BMW ise yüksek hacimli motoru nedeniyle 3 kategoride de sonuncu olarak yer alıyor. Audi ise tam ortada bulunuyor.

Beygir gücü ile tork arasındaki ilişki nedir?

Hem Audi hem BMW hem de Mercedes 7 ileri çift debriyajlı çok hızlı vites geçişlerine sahip DCT otomatik şanzıman kullanmayı tercih etmiş. Diğer taraftan BMW M2 arkadan çekişli olarak sunulurken Audi RS3 ve Mercedes A45 sürekli 4×4 (AWD) çekiş sistemine sahipler. Bu da yere tutunmanın daha iyi olması sayesinde Audi ve Mercedes’e kalkışlarda avantaj sağlıyor diyebiliriz. Ancak BMW’nin arkadan çekişli olması usta ellerde özellikle pist kullanımında tur zamanında fayda sağlayabilir.
BMW ve Mercedes’in maksimum hızı 250km/saat ve 270km/saat olarak limitöre takılıyor ancak Audi limitörsüz olarak 280km/saat hıza kadar çıkılabiliyor. Limitör olmaması durumunda Mercedes’in bu hıza ulaşabileceğini BMW’nin ise hacim avantajı sayesinde bu hızı geçebileceğini düşünüyoruz. 
BMW M2’nin Hockenheim pist sonuçları da gelince sadece kağıt üzerinde değil somut veriler üzerinden de karşılaştırma şansımız oluyor. RS3 ve A45 modelleri bu pisti 1.14 dakika civarında değerler ile pisti tamamlarken M2 aynı pistte rakiplerinden yaklaşık olarak 2 saniye daha hızlı bir değer elde ediyor. Bunun en büyük nedeni ise daha yüksek hacme sahip olması sayesinde özellikle düzlüklerde daha yüksek hızlara çıkabilmesi ve arkadan çekiş sistemi sayesinde usta ellerde kontrollü oversteer (drift) sayesinde virajların daha hızlı bir şekilde dönülebilmesinden kaynaklanıyor olabilir.

BMW M2 vs Mercedes AMG CLA 45 Hockenheim pisti tur zamanları 

Görünüm ve ses konusu tamamen zevklere göre değiştiği için biz yorumlamak istemiyoruz ve aşağıdaki videoları izleyerek hangi aracın daha güzel sese sahip olduğunu ve görsel karşılaştırmadan hangi aracın daha güzel ve sportif göründüğünü sizlere bırakıyoruz.
Motor ve Egzoz Sesleri
Audi RS3 ve Mercedes AMG A45
BMW M2
Dıştan ses
Kabin sesi
Görünümler

Facebook Comments