Çinli Alibaba kendi işletim sistemi olan araç geliştirdi

Çin’in ve dünyanın en büyük toplan satış platformu Alibaba şimdi de otomobil işine girdi. Ayrıca Alibaba herkesin çok iyi bildiği perakende olarak satış yapan Aliexpress platformuna da sahip. Üretim ve geliştirme için mükemmel olanaklara sahip olan dünyanın en büyük ülkesi Çin’de ayrıca elektrikli otomobiller konusunda çok önemli çalışmalar yapılıyor ve sanıyoruz ki bu konuda öncü ülkelerden birisi olacak gibi görünüyorlar.

Alibaba’nın tanıttığı Saic Roewe RX5 modelinin ise daha farklı bir özelliği bulunuyor. Dünyada ilk kez bir otomobilde kullanılan araca özel işletim sistemi bu araçta bulunuyor. YunOS ismindeki bu işletim sistemini ECU ile yani motor işletim sistemi ile karıştırmamak gerekiyor. Akıllı evlerdekine benzer şekilde çalışan bu sistem sayesinde araç sürücüyü ve yolcuları tanıyabiliyor ve tüm ayarları da bu kişilere göre yapabiliyor. Sisteme tanıtılan her kişi için biner binmez tüm ayarlar bu şekilde gerçekleşiyor. Araca tanımlanan her kişinin bir kimliği yani ID’si mevcut ve bu sayede yolcu veya sürücünün gittiği restoran veya buna benzer her türlü seyahat noktası hafıza da tutuluyor ve aynı kişilere ekranlar vasıtasıyla öneriliyor. Apple ve Android’in de araç için Carplay ve Auto isminde işletim sistemleri mevcut ancak bu sistemler daha çok bilgi eğlence sistemi ile alakalı olarak çalışıyor. Yani araç üstünde tam anlamlı bir yönetim sunmuyor. Bu açıdan YunOS gerçek anlamlı bir kontrol sistemi olarak öne çıkıyor.
Aracın tasarımı ise orantılı yapısıyla beğeni toplasa da VW Tiguan, BMW X1, Nissan Qashqai gibi araçlardan izler bulmak oldukça mümkün. Aracın içi ise Tesla ve Volvo ağırlıklı yapısı ve dikine yerleştirilmiş dev ekranıyla dikkat çekiyor. Çinli üreticiler aslında teknoloji üretmekte oldukça başarılılar ancak konu tasarıma gelince maalesef tamamen kopya usulü ile çalışıyorlar. Öyle görünüyor ki onlar için teknolojiye vakit ayırmak tasarıma vakit ayırmaktan çok daha önemli. Aslında Güney Koreli üreticilerin de bu noktaya benzer şekilde geldiğini belirtmekte fayda görüyoruz. 
Araçta kullanılacak motor sistemi hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor ancak elektrikli ve hybrid modeller konusunda büyük yatırımları bulunan Çin firmalarının artık tam olarak bu tip araçlara yoğunlaşacağını düşünüyoruz. Aşağıdaki videoda Alibaba CEO’sunun araç ile yaptığı tanıtımı izleyebilirsiniz. 

Facebook Comments