Yeni Dacia Duster nasıl olabilir?

Dacia markası Renault tarafından satın alındıktan sonra oldukça iyi atılımlar yaptı ve Renault teknolojisine sahip basit ancak ucuz modelleri ile de oldukça popüler bir araç haline geldi. Öyle ki Çin üretimi modellerden hemen sonra yer alana fiyatları ve dayanıklı yapısı bu popülerlikte önemli pay sahibi diyebiliriz. 

Diğer taraftan 2009 yılında üretilmeye başlanan Crossover modeli Duster, geniş bir iç hacmi ve arazi kabiliyetlerini başarılı şekilde bir araya getirdi ve oldukça da ucuz fiyatlarla tüketicilerin karşısına çıktı. Bu da onu hem ülkemizde hem de Avrupa ülkelerinde en popüler Dacia modeli haline getirdi. Aslında markanın popülerliğini Duster modeli inşa etti demek bile mümkün görünüyor. Özellikle inşaat şantiyeleri gibi yerlerde firmalar aracın ucuz ve basitliğinin yanında arazi yetenekleri sayesinde Duster modelini yaygın bir şekilde tercih ediyorlar. Ayrıca av sporu ile uğraşan kişiler ile şehirde yüksek araç isteyen ancak ucuzluğu ön planda tutan kullanıcılar bu aracı gerçekten de çok sevdiler.
Şu anda 1.6lt atmosferik-benzin motor 4×2 çekiş sistemi ve Ambiance donanım ile 50.650TL’den başlayan fiyatlar 1.5lt turbo-dizel motor 4×4 çekiş sistemi ve Laureate donanım ile 66.400TL’ye kadar çıkıyor. Bu fiyatlar sub-kompakt sınıfta (B Segmenti) yer alan VW Polo ve Opel Corsa gibi araçlar ile hemen hemen aynı olmasıyla dikkat çekiyor. Hem de 4×4 çekiş seçeneği, daha geniş iç hacim ve yüksek yapı avantajları bulunuyor. Araçtaki en büyük sorun ise iç kabin detaylarının ve kalitesinin bu modellerin altında yer alıyor olması olarak öne çıkıyor. Ancak marka ve detay takıntısı olmayan, fonksiyonelliği önde tutan tüketiciler markanın arkasında Renault’un da olmasının etkisiyle Duster’ı gözü kapalı tercih ediyor. Sonuçta bu aracın başta motor ve şanzıman olmak üzere birçok parçası Renault tarafından üretiliyor.
Bu başarıdan oldukça memnun olan Dacia ise 2009 yılında üretmeye başladığı ve 2013 yılında makyajladığı modeli 2017 yılında yenileyecek. Çeşitli gizli test fotoğrafları bulunuyor olsa da kesin bir görüntü henüz bulunmuyor. Ancak son günlerde ortaya çıkan tahmini bir photoshop çizimi ve çeşitli söylentiler araçta bazı değişiklikler olacağını gösteriyor. Modelin 2017 yılı başında karşımıza çıkmasını bekliyoruz ancak öncesinde bazı tahminlerde bulunmaya çalışacağız. 
2017 yeni Dacia Duster dış tasarım
Dacia Duster’ın basit görünümlü dış tasarımının bu sefer daha farklı olacağı tahmin ediliyor. Araç çok seviliyor olsa da bir şantiye ve av aracı imajının yapışması Dacia’yı ve dolayısı ile Renault’u çok da memnun etmiyor. Daha fazla satış için daha geniş kitlelere hitap edilmesi gerektiğini bilen her iki marka, dış görünüme bu sefer oldukça önem verecek gibi görünüyor. Ayrıca ilk çıktığı döneme göre kendini kanıtlayan markanın imajı artık eskiye göre çok daha yüksek denilebilir. Bu arada 7 koltuklu bir modelin de satışa sunulmasına kesin bir gözle bakılıyor. Bu hamle ile geniş aileler bile ucuz ancak şık bir Crossover modeli isteyebilir. Bu nedenlerden dolayı basit yapı yerine artık çok daha şık ve şehirli Renault Kadjar benzeri bir Duster karşımıza çıkacak gibi görünüyor.
2017 yeni Dacia Duster iç tasarım
Dacia Duster’ın minimalist iç tasarımı ve kokpiti aslında fiyatın ucuzluğunu sağlayan en önemli etkenlerden birisi olarak öne çıkıyor. Sadece gerekli olan donanımlar sayesinde bu fiyat anlayışı desteklendiği gibi daha az arıza yapan bir aracın önü açılmış oluyor. Mevcut modelin düz ve basit kokpit yapısı mutlaka bir miktar günümüze uygun hale getirilecektir ancak yine de çok fazla bir şey beklemek yanlış olur. Kısacası fiyatın benzer seviyelerde kalması için aracın iç tasarımı yine minimalist olacak ancak çekiciliği ve cazibeyi arttırmak için aracın dış tasarımına daha fazla önem verilecektir diye düşünüyoruz. 
2017 yeni Dacia Duster motorlar

Tahmin yapılabilecek en kolay bölümün motorlar konusu olduğu oldukça açık. Şu anda Duster’da kullanılan 1.6lt atmosferik-benzin motor yerini 1.2lt turbo-benzin 130ps motora bırakacaktır diye düşünüyoruz. 1.5lt turbo-dizel üniteler kullanılmaya devam edilecektir ancak 1.6lt turbo-dizel 130ps ünite de en üst seviye olarak karşımıza çıkabilir. Bu motorlar yeni tasarlanan ülkemizde olmasa da Avrupa’da halen dizel motor ile sunulan Easy-R otomatikleştirilmiş manuel şanzıman ile sunulacaktır. Kısacası Renault motorlarını Dacia’da aynı şekilde görmeye devam edeceğiz. 
2017 yeni Dacia Duster motorlar
Dacia Duster’ı bu kadar popüler yapan etkenin fiyat olduğunu üst paragraflarda zaten belirtmiştik. Rakiplerine veya kompakt sınıfa yaklaşan bir fiyat anlayışı gerçekleşirse satışlar büyük darbe yiyebilir. Bunu çok iyi bilen marka yetkililerinin tüm planlarını fiyatı aynı tutmak üzerine kuracağını düşünüyoruz. Zaten Romanya’da üretim yapıyor olması fiyat üzerinde önemli bir etken. Bu nedenlerle aracın fiyatı büyük bir ihtimalle aynı kalacaktır ve çok hafif bir yükseliş beklenebilir. Ancak fiyat değişmese de karşımıza daha çekici, büyük ve başarılı bir Duster çıkacağını kuvvetli bir şekilde tahmin ediyoruz.